W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED w siedzibie Urzędu Gminy Dobroń

Defibrylator

Urządzenie jest ogólnodostępne 24 godziny na dobę oraz  znajduje się na budynku naszego urzędu

W  ramach projektu “Energia dla serca - wsparcie rozwoju systemu ratownictwa obywatelskiego” zamontowano automatyczny defobrylator AED to przenośne urządzenie służące do defibrylacji, stosowane w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK)

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) może wystąpić wszędzie, z wielu powodów, powinniśmy być zatem zawsze przygotowani na konieczność udzielenia pierwszej pomocy, a z użyciem defibrylatora AED możemy to zrobić bardzo skutecznie.

W przypadku zatrzymania krążenia, każda minuta, ba KAŻDA SEKUNDA jest na wagę złota.  Wykonanie defibrylacji w ciągu kilku pierwszych minut od wystąpienia NZK znacząco zwiększa szanse na przeżycie. Im szybciej będziemy w stanie zdefibrylować osobę w stanie nagłego zatrzymania krążenia, tym większe jej szanse na powrót do pełni zdrowia.

Mechanizm działania AED

Defibrylator to urządzenie, analizujące pracę serca. Wyposażony jest w elektrody defibrylacyjne, które w razie konieczności dostarczają do serca odpowiednią ilość energii elektrycznej. Przy nieprawidłowym rytmie serca lub jego braku, za pomocą defibrylatora doprowadzamy do stabilizacji pracy serca.

AED oddziałuje na mięsień sercowy prądem, odpowiednim poziomem energii. Urządzenie posiada dwie elektrody, które są przyklejane do gołej klatki piersiowej osoby potrzebującej pomocy. Na każdej elektrodzie znajdują się wskazówki, w jaki sposób je przykleić i w którym dokładnie miejscu. Defibrylator po włączeniu wydaje komendy głosowe, dzięki czemu jesteśmy krok po kroku przeprowadzani przez proces reanimacji. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji lub też jej braku. Wcześniej analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej, dzięki czemu lokalizuje i identyfikuje źródło problemu.

Kiedy używać AED?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny powinien być wykorzystany w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Trzeba pamiętać, że mózg człowieka bez tlenu wytrzymuje średnio 3-5 minut, więc bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja! W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie lub też zgonu.

Kiedy nie można używać defibrylatora?

Nie zaleca się stosowania AED u dzieci poniżej 1 roku życia.

Defibrylacji nie wykonujemy u osób przytomnych.

Pamiętaj, im szybciej zareagujesz, tym większa szansa
na uratowanie zdrowia i życia poszkodowanemu !

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}