W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmiana nazwiska lub imienia

ZMIANA NAZWISKA LUB IMIENIA

Imię jest znakiem indywidualizującym osobę fizyczną i obok nazwiska służy do zidentyfikowania człowieka. Zgodnie z prawem polskim każde dziecko otrzymuje imię. Nazwisko jest podstawowym wyznacznikiem służącym do oficjalnej ( urzędowej) identyfikacji człowieka i jego rodziny w społeczeństwie oraz do wyróżnienia osoby przy wszelkich życiowych kontaktach z innymi ludźmi.

Po zmianie nazwiska, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.

Zmianę imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, a w szczególności gdy dotyczą zmian:

  • imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
  • na imię lub nazwisko używane
  • na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione
  • na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Zmiana imienia lub nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. W przypadku zmiany imienia lub nazwiska małoletniego dziecka następuje na pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat wymagana jest również zgoda dziecka. Jeżeli wniosek składa jedno z rodziców, drugi rodzic musi wyrazić zgodę, chyba że nie żyje lub nie posiada władzy rodzicielskiej.

Dopuszcza się złożenie wniosku o zmianę imienia lub nazwiska w drodze korespondencyjnej pod warunkiem dokonania tej czynności w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego lub za pośrednictwem konsula, gdy osoba mieszka za granicą (wniosek o zmianę imienia, nazwiska) oraz ( wniosek o zmianę imienia, nazwiska małoletniego dziecka).

We wniosku należy wskazać kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia lub akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu, wskazać miejsce urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tych aktu. W przypadku nieżyjącego rodzica należy wskazać miejsce sporządzenia aktu zgonu, jeżeli zmiana nazwiska dotyczy małoletniego dziecka. Jeżeli jedno z rodziców zostało pozbawione praw rodzicielskich, a zmiana dotyczy nazwiska małoletniego dziecka należy dołączyć prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego o pozbawieniu praw rodzicielskich. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.

Jeżeli wnioskodawca i jego małoletnie dzieci nie posiadają aktów stanu cywilnego sporządzonych w Polsce, wraz z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska wnioskodawca składa wniosek o transkrypcję zagranicznych dokumentów stanu cywilnego.

Zmiana imienia oznacza zastąpienie wybranego imienia innym imieniem, zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodanie drugiego imienia, zmianę pisowni lub imion lub zamianę kolejności imion.

Zmiana nazwiska oznacza zmianę na inne nazwisko, zmianę pisowni nazwiska, zmianę nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.

Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.

Wniosek nie podlega uwzględnieniu, gdy wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska na nazwisko historyczne wsławione na polu kultury, lub nauki, działalności politycznej, społecznej lub wojskowej, chyba, że posiada członków rodziny o tym nazwisku lub jest powszechnie znany pod tym nazwiskiem.

Kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje decyzję o zmianie imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska.

Decyzja może być odebrana osobiście w terminie uzgodnionym przy składaniu wniosku albo zostanie przesłana pocztą, listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Termin załatwienia sprawy – miesiąc zgodnie z przepisami. W większości przypadków decyzja wydawana jest w ciągu 10 dni.

Wysokość opłaty skarbowej:

  • 37,00 zł - za wydanie decyzji o zmianie imienia lub nazwiska.

Materiały

Wniosek o zmianę imienia, nazwiska
wniosek​_o​_zmianę​_imienia,​_nazwiska.odt 0.01MB
Wniosek o zmianę imienia, nazwiska małoletniego dziecka
wniosek​_o​_zmianę​_imienia,​_nazwiska​_małoletniego​_dziecka.odt 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}