W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Herb

Prezentacja oraz opis symboliki herbu Gminy Brańszczyk.

Na zdjęciu widnieje herb gminy Brańszczyk. Herb ma kształt tarczy zaokrąglonej u dołu. Na zielonym tle widnieje bocian, przecinająca herb na pół rzeka oraz insygnia biskupie.

Rada Gminy Brańszczyk w dniu 18 czerwca 1998 r. na podstawie Ustawy o samorządzie terytorialnym z dnia 8 marca 1990 r. przyjęła uchwałę w sprawie nadania herbu.

Przyjęto za herb tarczę o zielonym tle przedzieloną - po skosie od prawego górnego rogu - błękitnym falistym pasem symbolizujacym rzekę Bug. Na lewym górnym polu bocian z uniesionymi skrzydłami - z racji na liczne siedliska bocianów mieszczące się na terenie gminy. Natomiast na prawym dolnym polu - złoty pastotał i czerwona infuła ze złotym przepasaniem, które przypominają, że XIII w. Brańszczyk należał do biskupów płockich (m.in. do znanego biskupa Dunina).

Projekt herbu został opracowany przez Centrum Heraldyki Polskiej w Warszawie w 1998 r.

Materiały

Uchwała Rady Gminy nr XLVIX/193/98
uchwala​_rady​_1998​_06​_18.pdf 0.03MB
Uchwała Rady Gminy nr XI/60/99
uchwala​_rady​_1999​_06​_24.pdf 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}