W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Miejsca pamięci narodowej

Groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich pochowanych, oraz formacje, do których osoby te należały, muszę być pielęgnowane i otoczone należnym tym miejscom szacunkiem i powagą.

Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody. Groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką państwa; zwierzchni nadzór nad nimi, sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z zachowaniem uprawnień przysługujących Kościołom i innych związkom wyznaniowym oraz wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz uprawnień przysługujących Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na podstawie ustawy z dnia 21 stycznia 1988r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Koszty utrzymania grobów i cmentarzy wojennych są ponoszone ze środków budżetu państwa. Wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych z jednoczesnym przekazaniu odpowiednich funduszy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego nie przyjmie obowiązku bezpłatnie.

Bezpośredni dozór nad stanem grobów i cmentarzy wojennych sprawują gminy, jeżeli czynności dozoru nie przekazano zrzeszeniom i organizacjom społecznym.

Działalność związana z upamiętnieniem historycznych wydarzeń i miejsc oraz postaci walk i męczeństwa Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także bliskich Narodowi Polskiemu miejsc walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej inicjuje i koordynuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Rada OPWiM współpracuje z Wojewódzkimi Komitetami Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pracami wojewódzkich komitetów kieruje właściwy terytorialnie wojewoda.

Obecnie trwają prace na nową ustawę o miejscach pamięci narodowej.

Wszystkie miejsca pamięci są otoczone troskliwą opieką samorządu gminnego.

W gminie działają też społeczni opiekunowie miejsc pamięci narodowej. W prace udało się włączyć wiele szkół z terenu gminy.

Literatura:

  1. Broszura "Miejsca pamięci narodowej województwa ostrołęckiego"
  2. "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej" Tom I - ŻOŁNIERZE WRZEŚNIA
  3. Kronika Parafii Brańszczyk

 

Opracowała: Teresa Kasprowicz

 

Materiały

Wykaz cmentarzy, kwater i mogił wojennych z I wojny światowej i roku 1920 gminy Brańszczyk
wykaz​_mogil​_1920.pdf 0.03MB
Wykaz cmentarzy i mogił wojennych z II wojny światowej zachowanych na terenie gminy Brańszczyk
wykaz​_mogil​_II​_wojna.pdf 0.03MB
Miejsca pamięci narodowej gminy Brańszczyk
wykaz​_miejsc​_pamieci.pdf 0.03MB

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}