W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta Marzena Dębniak i zarząd powiatu z absolutorium oraz wotum zaufania

03.07.2023

Starosta Marzena Dębniak i zarząd powiatu z absolutorium oraz wotum zaufania

15 głosami za, przy 3 głosach wstrzymujących się radni Rady Powiatu udzielili wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok  staroście Marzenie Dębniak, wicestaroście Andrzejowi Jabłońskiemu oraz członkom zarządu powiatu – Agnieszce Rogalińskiej i Łukaszowi Dybcowi.

Taką samą proporcją głosów przyjęto także raport o stanie powiatu ostrowieckiego za 2022 rok.

Podczas dyskusji nad raportem, którą otworzył Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu, radni wyrażali swoje opinie.

Omawiając Raport starosta Marzena Dębniak, zwróciła uwagę na jego szczególny charakter.  Jest to bowiem ostatni raport tej kadencji i stanowi podsumowanie oraz wskazanie sukcesywnie realizowanych kierunków rozwoju powiatu, przyjętych niespełna pięć lat temu.

Radny Piotr Maj podkreślił znaczenie utworzenia bazy służb drogowych w Nowej Dębowej Woli i doposażania obiektu w nowy sprzęt do bieżącego utrzymania dróg powiatowych. Wskazywał także na sukcesy powiatu: realizację projektu poprawy dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego, w tym Rezerwatu w Krzemionkach i porozumienie dotyczące współprowadzenia obiektów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również trwającej inwestycji w Nowej Dębowej Woli  – budowy ścieżki rowerowej.

Radna Beata Duda w imieniu mieszkańców Małego Jodła i okolic podziękowała za sprawny przebieg zrealizowanej i długo oczekiwanej przez lokalną społeczność inwestycji dotyczącej budowy mostu.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Małgorzata Sobieraj zwróciła uwagę na bardzo dobrą współpracę z włodarzami gmin powiatu ostrowieckiego, co przekłada się na  realizowane inwestycje.

Radny Dariusz Czupryński zwrócił uwagę na poprawę bezpieczeństwa po zrealizowaniu przebudowy ulic 11 Listopada i Samsonowicza i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań z rondem turbinowym.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Bień oraz radna Danuta Barańska, jednocześnie przewodnicząca Rady Społecznej Wielospecjalistycznego Szpitala, odniosły się do poprawy warunków leczenia, w tym odbudowy poradni specjalistycznych, doposażania w nowoczesny sprzęt służący skutecznej diagnostyce pacjentów.

Radny Robert Rogala podkreślił znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami zadań, realizowanych przez powiat, których celem jest  likwidacja barier architektonicznych. Wyraził przy tym jednak ubolewanie nad zbyt niskim dofinansowaniem, jakie samorządy otrzymują z PEFRON -u na tego typu zadania. 

Niewątpliwym sukcesem, co podkreślali radni jest rozpoczęcie budowy stadionu lekkoatletycznego przy ZSOMS. Inwestycja, która przez lata była odkładana „na półkę” i w kolejnych budżetach stanowiła martwy zapis, teraz doczekała się realizacji.

Jak zaznaczyła starosta Marzena Dębniak, wszystkie działania zarządu powiatu determinowało ratowanie ostrowieckiego szpitala z 16,5-milionowym zadłużeniem w 2018 roku. Obecnie strata szpitala szacowana jest na około 6 milionów złotych. Poprawił się wizerunek szpitala poprzez budowę lądowiska, remonty oraz zakup nowego sprzętu. Powiat realizował także inwestycje drogowe i składając dobrze przygotowane wnioski, ubiegał się o dofinansowania z każdego możliwego programu.

Starosta Marzena Dębniak zwróciła także uwagę na zadania realizowane w powiatowych szkołach dotyczące podnoszenia jakości nauczania, jak chociażby utworzenie nowoczesnej  pracowni językowej w II LO im. J. Chreptowicza, sukcesywnie realizowane remonty oraz doposażanie bazy dydaktycznej szkół.

Starosta podkreśliła również znaczenie działań  pomocowych realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz przez Powiatowy Urząd Pracy, jako jednego z najlepszych urzędów w kraju, kreujących lokalny rynek pracy. Innym zadaniem skutecznie realizowanym przez powiat jest też Akademia Pełna Zdrowia, program profilaktyczny dedykowany mieszkańcom, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ogromnym sukcesem zarządu jest również VI miejsce w rankingu „Wspólnoty Świętokrzyskiej” dotyczącego wydatków na administrację publiczną. Jak zaznaczył Andrzej Broda, przewodniczący Klubu „Tak dla samorządu”, prezentując jego stanowisko popierające przyjęte i realizowane przez zarząd kierunki rozwoju powiatu, wszyscy radni byli kreatorami tej polityki, gdyż na 16 przyjętych w 2022 roku uchwał strategicznych,  13 podjęto jednogłośnie.

Podsumowując omawianie Raportu starosta podziękowała radnym za dyskusję i współpracę. Jednocześnie wyraziła wdzięczność i podziękowania dla dyrektorów jednostek powiatowych, naczelników i kierowników Starosta oraz wszystkich pracowników.

Ostatnie lata sprawiły, że stanęliśmy przed sprawdzianem skuteczności działania w bardzo trudnych warunkach. Dla zarządu powiatu był to czas nowych wyzwań i dodatkowych obowiązków, spotęgowanych przez pandemię, wojnę na Ukrainie i szalejącą inflację. Jednak pomimo przeciwności konsekwentnie poprawiamy jakość życia mieszkańców naszego powiatu, mówiła starosta M. Dębniak.

Radni Klubu PiS podczas obrad nie zaprezentowali swojego stanowiska. Przy 15 głosowym poparciu i 3 głosach wstrzymujących się  przyjęto także uchwałę z wykonania budżetu za 2022 rok.

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}