W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spacer architektoniczny "Współczesna architektura w Ostrowcu. Modernizm, postmodernizm i dalej"

15.12.2023

Spacer architektoniczny "Współczesna architektura w Ostrowcu. Modernizm, postmodernizm i dalej"

Po raz drugi zapraszamy na spacer po mieście z przewodnikiem. Podczas spaceru uczestnicy przyjrzą się wybranym budynkom powstałym w Ostrowcu Świętokrzyskim po 1945 roku. Mimo, że z budynków tych każdy korzysta na co dzień, architektura ta przez większość mieszkańców jest niezauważana i niedoceniana. Na trasie spaceru znajdzie się wiele obiektów powstałych w II poł. XX wieku, a dodatkowo zaprezentowane zostaną wnętrza kościoła Miłosierdzia Bożego przy ulicy Polnej 3 oraz hotel Accademia, dawny hotel Łysica. Spacer poprowadzi Wojtek Mazan, historyk sztuki, adiunkt Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA.

sobota 16 grudnia 2023 r., godz. 11.00-13.00

zbiórka: Rynek, przy globusie

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: sekretariat@muzeumostrowiec.pl / 41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale (Pałac Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski)

***

Spacer jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Ruch tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”, która trwa w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach do 28 stycznia 2024 roku. Wystawa jest okazją, by poznać to co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II Wojną Światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu. Na wystawie zaprezentowane są w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane zdjęciami i makietami przygotowanymi przez pracownię ceramiczną Instytutu Dizajnu w Kielcach.

{"register":{"columns":[]}}