W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Młodzieżowe warsztaty profilaktyczne w ramach Akademii Pełnej Zdrowia

30.05.2022

Przez dwa dni w Ostrowieckim Browarze Kultury trwają warsztaty edukacyjno-muzyczne z zakresu profilaktyki uzależnień pod hasłem „Droga donikąd”, które prowadzi muzyk „Oddziału Zamkniętego”, Grzegorz Stępień ORNETTE.

Młodzieżowe warsztaty profilaktyczne w ramach Akademii Pełnej Zdrowia

Choć muzyk odbył dwieście podobnych spotkań z młodzieżą w całej Polsce, w Ostrowcu Świętokrzyskim warsztaty prowadził po raz pierwszy. Podczas nich poruszał problemy doskonale znane młodym ludziom, dotyczące uzależnień od dopalaczy, narkotyków czy alkoholu oraz hejtu i jego skutkach.

Podczas tych spotkań opowiadam młodzieży o artystach, muzykach o ich karierach, pragnieniach i marzeniach , które gdzieś zgasły, na którymś etapie. I jak można skończyć, jeśli nie będziemy słuchali własnego serca, sumienia i mieć własnych marzeń, które realizujemy. Mnie się udało zrealizować te marzenia i realizuję je nadal – mówił G. Stępień.

W warsztatach w sumie weźmie udział około 400 uczniów szkół średnich, a są one realizowane w ramach powiatowego Programu Profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia. Jak przyznaje Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, nieprzypadkowo odbywają się one tuż przed wakacjami, gdyż jest to najczęstszy czas, kiedy młodzi ludzie stykają się ze wszelkiego rodzaju uzależnieniami.

Bardzo się cieszę, że ta grupa docelowa jaką jest młodzież, także została zaktywizowana przez zarząd powiatu ostrowieckiego i dołączona do programu profilaktycznego w ramach panelu „Czas na edukację”. Mamy nadzieję, że do młodzieży łatwiej trafi osoba, która w ciekawy sposób, poprzez muzykę, pragnie przekazać bardzo mądre i edukacyjne treści dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom, ale też walki z hejtem, niż suchy wykład. Stąd też poprzez taką formę przekazu chcemy uczulić młodych ludzi na zagrożenia, które napotykają na swojej drodze – mówił naczelnik Mariusz Łata.

Warsztaty zostały przyjęte przez młodzież z entuzjazmem. Niektórzy jeszcze w przerwie pozostawali, aby porozmawiać indywidualnie z muzykiem. Chwalili również formę przekazu.

Pedagog z III LO im. W. Broniewskiego, Anna Kwapisz-Orłowska przyznała, że każdy rodzaj profilaktyki jest dobry, gdy jego celem jest uświadamianie o zagrożeniach.

Profilaktyka jest niezależna od wieku. Im wcześniej zaczniemy, tym później będziemy mieć mniej problemów. Sytuacja pandemiczna zmieniła nieco obraz tych problemów. Jest ich więcej,  w tym też więcej jest hejtu. Niestety telefon stał się symbolem codzienności, a często treści, które uważamy za zwykłe i normalne mogą kogoś obrazić, czy upokorzyć. Stąd uważam, że należy o tym mówić, gdyż nie każdy ma tę świadomość. Młodzież z pewnością łatwiej przyjmuje przekaz artykułowany ich językiem, niż mowę z perspektywy specjalisty – mówiła psycholog Anna Kwapisz–Orłowska.

Zdaniem młodzieży warsztaty były przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Miejmy nadzieję, że przekazane w nich treści pomogą młodym ludziom w budowaniu własnej drogi życiowej wolnej od uzależnień i mowy nienawiści.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}