W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bezcenna pomoc ostrowieckiej młodzieży

08.03.2022

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zainaugurowano akcję „Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej im. Dominiki Skalskiej”.

DKMS w CKZiU

W uroczystym rozpoczęciu tej szczytnej akcji udział wzięli, Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu, Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, członkowie zarządu powiatu, Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta i Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Adam Karolik, dyrektor medyczny ostrowieckiego Szpitala oraz Dariusz Sitarz, dyrektor CKZiU wraz z organizatorkami i pomysłodawczyniami akcji, Anną Gęburą, Magdaleną Rafalską, Anną Tomaszewską, Dorotą Borecką i Magdaleną Majewską, a także licznie zgromadzoną młodzieżą. Wydarzenie patronatem objęła między innymi starosta Marzena Dębniak. 

Akcja ta odbywa się już po raz trzeci, a organizatorzy mogą odnotować wielki sukces jakim jest uratowanie życia biorcy, który otrzymał szpik pobrany właśnie w czasie ubiegłorocznej ostrowieckiej edycji w  CKZiU.

W imieniu starosty Marzeny Dębniak, wszystkim wolontariuszom, którzy zdecydowali się zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku oraz pobrać pakiety do wymazów, podziękowała radna Agnieszka Rogalińska.

Drodzy młodzi, bo to do Was chyba najważniejsze jest to słowo. Słowo, które na pewno powiedziałaby też Pani Starosta Marzena Dębniak, jesteście po prostu najlepsi, robicie to najlepiej, jesteście wolontariuszami, niesiecie pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc, która jest pomocą bezcenną. Uratować życie ludzkie to jest najważniejsza rzecz na świecie. Wy to zrobiliście i mam nadzieję, że te kolejne osoby, które będą się rejestrować, my którzy będziemy  się rejestrować, również dołożymy tę cegiełkę która będzie świadczyła o tym, że kolejne życie ludzkie zostanie uratowane. Róbcie to dalej i wszystkiego dobrego. Dziękuję bardzo.

Zebrani, minutą ciszy uczcili również pamięć zmarłej Dominiki Skalskiej, która w ubiegłym roku była jedną z organizatorek i inicjatorek akcji.

Obecny na wydarzeniu dyrektor Adam Karolik, zwrócił uwagę na to w jakich sytuacjach należy podać szpik osobie, która tego potrzebuje.

Jest to uszkodzenie szpiku pacjenta w wyniku radio i chemioterapii oraz w przypadku różnych chorób nowotworowych. To jest pierwsza podstawowa grupa. Druga grupa to ta, w której szpik jest właśnie uszkodzony i pacjent po prostu zginie, chociaż jego proces tworzenia krwinek własnych będzie całkowicie zahamowany. I kolejna grupa to różnego typu białaczki, zanik szpiku i aplazja szpiku.

Spotkanie było też okazją do przekazania Paniom życzeń, kwiatów oraz słodkich upominków z okazji obchodzonego właśnie dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Ponieważ obchodzimy dzisiaj Wasze święto pozwólcie, że w imieniu własnym jak również członka zarządu powiatu ostrowickiego, Łukasza Dybca złożymy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności, a także spełnienia marzeń i zamierzeń zarówno tych prywatnych, osobistych jak i tych też społecznych, bo na tej niwie tutaj wszystkie Panie myślę, że mocno działacie. Życzymy optymizmu na co dzień! Pozwólcie teraz, że symboliczne kwiaty przekażemy dla Pań, które tutaj są inicjatorkami tego wydarzenia, mówił przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak.

Po zakończeniu części oficjalnej, zarówno goście jaki i młodzież przystąpili do rejestracji i pobierania specjalnych pakietów do wykonania wymazów, które następnie zostaną przesłane do Fundacji DKMS w celu ich przebadania i umieszczenia w specjalnej bazie danych.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}