Ochrona owadów zapylających – zajęcia edukacyjne dla dzieci z okazji Sprzątania Świata 2024
23.09.2024
W piątek 20 września 2024 r. w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyła się doroczna akcja Sprzątania Świata. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Starostwa z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim. To kolejna już odsłona ogólnopolskiego przedsięwzięcia ukierunkowanego na poprawę czystości i estetyki terenów otwartych, lecz też, może nawet głównie, na podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa. 31 edycja przebiegła pod hasłem „Na straży Czystej Ziemi. Od 1994 roku”.
Zajęcia edukacyjne dotyczyły tym razem ochrony owadów zapylających, w szczególności pszczół, jako jednej z najważniejszych podstaw funkcjonowania ekosystemów i kluczowego elementu bezpieczeństwa ekologicznego ludzi. Oprócz wyjaśnienia przyrodniczej roli różnych owadów zapylających dużo uwagi poświecono aktualnym zagrożeniom, a także sposobom działania w kierunku ich ochrony. Warsztaty te poprowadził Krzysztof Puwalski.
Pani Ewa Jabłońska z Welskiego Parku Krajobrazowego z kolei przedstawiła najbardziej rozpoznawalną chyba formę obszarowej ochrony przyrody – parki krajobrazowe. Oprócz charakterystyki macierzystego Welskiego Parku, który ma siedzibę w Jeleniu w powiecie działdowskim, opowiedziała uczniom o walorach i ciekawostkach innych parków w naszym województwie.
Szkoła w Kurzętniku otrzymała od Starostwa ekologiczny podarunek w postaci zestawu: budki lęgowej typ A1 dla małych ptaków wróblowatych, domku dla owadów, karmnika dla ptaków oraz domku dla jeży. Będą one na terenie lub w sąsiedztwie szkoły. Szczególnie warto teraz zadbać o jeże – zbliża się okres ich zimowej hibernacji, szukają już schronienia. Ich liczebność niestety stale maleje, mimo że nie są tępione przez człowieka, a nawet cieszą się powszechną sympatią. Dużo z nich ginie na drogach. Problemem jest zagęszczanie się zabudowy, „szczelne” ogrodzenia, przesadnie zadbana zieleń miejska – nisko wykoszone trawniki i dokładne wygrabianie opadłych liści. Zmniejsza się dostępność ich pożywienia (jeże są mięsożerne!). Dodatkowo często padają one ofiarą preparatów biobójczych, trutek na ślimaki. Dokarmianie jeży nie jest wskazane, lepsze jest zapewnienie im bezpiecznego lokum np. w postaci domku.
Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem podobnych zajęć edukacyjnych prosimy o kontakt z Wydziałem Środowiska i Rolnictwa Starostwa.