W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Społeczność świętowała 100-lecie założenia wsi

17.06.2022

Hołowczyce-Kolonia to liczące ok. 100 osób sołectwo w gminie Sarnaki. W minioną niedzielę (12 czerwca) społeczność świętowała 100-lecie założenia wsi.

Tablica upamiętniająca 100-lecie założenia wsi

Historia Hołowczyc-Kolonii wiąże się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W 1918 r. upaństwowiono folwark sąsiadujący z wsią Hołowczyce. Liczył 582 ha. W kolejnych latach jego większą część podzielono na kilkadziesiąt indywidualnych gospodarstw (kolonii) i sprzedano. Nowi właściciele pochodzili głównie z sąsiednich wsi. Obejmowali kolonie w posiadanie w maju i czerwcu 1922 r. Od tego momentu mogli zacząć je uprawiać oraz wznosić domy i zabudowania gospodarcze. I ten właśnie rok potomkowie pierwszych kolonistów przyjęli jako datę założenia wsi. W kolejnych latach pojawił się drugi człon nazwy – „Kolonia”. Odróżniał Hołowczyce od nowej wsi, która wyrosła w sąsiedztwie.

Jubileusz zgromadził ok. 150 osób. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, ich potomkowie i goście. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w społeczności – jak dotychczas w żadnej wsi w okolicy nie świętowano rocznicy założenia. Było znakomitą promocją samej miejscowości, jej historii i walorów.

– Zorganizowaliśmy obchody stulecia, by jeszcze bardziej zintegrować naszą małą społeczność. Fundamentem tej integracji jest spójna tożsamość i świadomość lokalnej historii – mówi Grażyna Wawryniuk, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich (Nie)Zapominajka, które poniosło główny ciężar organizacyjny. Panie od miesięcy przygotowywały się do jubileuszu, w ostatnim czasie intensywnie szykując smakołyki na sąsiedzką biesiadę.

100-lecie upamiętniły trwałe ślady historii: kamień-obelisk z okolicznościową inskrypcją oraz dwie tablice informacyjne, które krótko streszczają historię wsi. Stanęły w dwu jej częściach, ulokowanych na obu brzegach rzeki Rozwadówki. Okolica jest dość chętnie odwiedzana przez osoby, które odwiedzają dolinę Bugu. – To głównie z myślą o nich ustawiliśmy tablice. Chcemy zaakcentować swoją historię i pokazać, kim jesteśmy – mówi Grażyna Wawryniuk.

W sąsiedztwie pamiątkowego obelisku stanął maszt, na który 12 czerwca strażacy z OSP w Starych Hołowczycach wciągnęli flagę narodową. Uczestnicy odśpiewali hymn i uczestniczyli w uroczystym poświęceniu głazu.

Dalsza część uroczystości odbywała się w jednym z gospodarstw na terenie wsi. Tu odprawiono mszę świętą w intencji pierwszych kolonistów i obecnych mieszkańców. Był krótki wykład nt. historii miejscowości, koncert muzyczny i sąsiedzka biesiada. Gościnę udostępnili Małgorzata i Roman Łazińscy, którzy kilka lat temu dosłownie zakochali się w okolicy. – Kupiliśmy dawne gospodarstwo i jesteśmy tu niemal co tydzień. Choć nie urodziliśmy się na Podlasiu, to poprzez takie wydarzenia zdecydowanie czujemy się tutejsi – mówi Małgorzata Łazińska.

Na ścianie domu Łazińskich zawisła wystawa złożona ze zdjęć i dokumentów zebranych przez KGW. Przez parę godzin odżyły wspomnienia o dawnych mieszkańcach wsi, ich relacjach i zwyczajach. Ludzie rozpoznawali swoich przodków i znajomych. – O, to zdjęcie dobrze pamiętam. Spotkaliśmy się przy stole po młocce maszyną – wspominał 80-letni Edward Kasjaniuk. – Z tej czwórki na fotografii zostałem już tylko ja…

W trakcie obchodów jubileuszu uwagę zwracało stoisko z darami lasu – żywnością pochodzącą z lasów. Była dziczyzna w wielu postaciach, przetwory z grzybów i owoców leśnych, pierogi z grzybami i nalewki. Leśny kącik dekorowały zioła i gałązki drzew. Koło gospodyń przygotowało go w związku w porozumieniu z Lasami Państwowymi. Panie z Hołowczyc-Kolonii z sukcesem wzięły udział w konkursie Natura od kuchni, organizowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Konkurs to forma nagrody za skuteczne i oryginalne promowanie leśnictwa, np. poprzez promocje zdrowych, leśnych produktów.

Organizację wydarzenia wsparły Nadleśnictwo Sarnaki, Urząd Gminy w Sarnakach i Starostwo Powiatowe w Łosicach.

Info: Rafał Zubkowicz

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}