W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dziękowali za tegoroczne plony

29.08.2022

Święto Dożynkowe to dzień wyjątkowy - stanowi bowiem ukoronowanie całorocznego trudu wszystkich pracujących na roli i w branżach związanych z rolnictwem. Za owoc pracy na roli mieszkańcy Powiatu łosickiego podziękowali podczas dożynek 28 sierpnia 2022 roku w Huszlewie.

Grafika

Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie podczas której święcone będą wieńce dożynkowe i tegoroczne plony. Po Eucharystii uczestnicy przeszli barwnym korowodem na boisko przy Zespole Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie.Oficjalna część świętowania rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego po, którym Starostowie dożynkowi Państwo Justyna i Sławomir Wojtczuk w tradycyjnym ceremoniale przekazali chleb upieczony z tegorocznego zboża gospodarzom dożynek Staroście Powiatu Łosickiego Januszowi Kobylińskiemu i Wójtowi Gminy Huszlew Stanisławowi Stefaniukowi.

Na placu imprezy kolorowe stoiska instytucji, firm i kół gospodyń wiejskich cieszyły nie tylko oko, ale również podniebienie zapraszając do smakowania potraw.

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowali się młodzi utalentowani uczniowie Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie, wystąpiły Zespoły Korniczanie, Zakrze Śpiewa, Sąsiadeczki oraz solistka Wiola Latus. Na wieczornej, dożynkowej scenie wystąpili: Prymaki, Joker i Mega Dance. Zabawa taneczna z DJ trwała do północy.

Podczas dożynek uroczyście wręczono również odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, która nadawana jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznakę przyznał Henryk Kowalczyk Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek burmistrza i wójtów gmin powiatu łosickiego. Odznaczenie otrzymali:

1.         Pan Rybaczuk Jerzy z Gminy Sarnaki
2.         Pan Bartoszewski Rafał z Gminy Sarnaki
3.         Pan Biernacki Wojciech Jan z Gminy Łosice
4.         Pan Kościan Adam z Gminy Huszlew
5.         Pan Kuliński Kamil z Gminy Platerów
6.         Pan Prokopiak Jarosław z Gminy Olszanka

Podczas tegorocznych dożynek odbywał się konkursu kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, w którym udział wzięło 10 KGW z terenu Powiatu łosickiego.

W tym konkursie pierwsze miejsce zajęło KGW w Ruskowie "Ruskowianki" za Nadbużański zawijaniec weselny drugie miejsce KGW w Szydłówce za Pliszki, a trzecie miejsce KGW w Klimach za Wiejski gulasz z jabłkami.

Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na Najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec z Hadynowa, drugie miejsce wieniec z Huszlewa, a trzecie miejsce wieniec z Klim. Wyróżnione zostały wieńce z Olszanki, Juniewicz i Makarówki.

W trakcie dożynek wybrano również najładniejsze stoisko, których na placu imprezy nie brakował. Nowatorskie rozwiązania w aranżacji stoiska, walory estetyczne, naturalne materiały wykorzystane do dekoracji stoiska kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, trawy zwracały w szczególności uwagę Komisji konkursowej, która wyróżniła stoiska:

1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Wygnankach "Gang Wygnanek"
2 miejsce Miasto i Gmina Łosice
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Kornicy

Przedsięwzięcie współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolicie Radio Podlasie, Podlasie 24 Regionalny Portal informacyjny, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie, Tygodnik Siedlecki, Telewizja Wschód.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}