W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki Powiatowe w Starej Kornicy

22.08.2024

Świętowanie okresu końca żniw podtrzymuje piękną tradycję dziękczynienia za zebrane plony, za chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich – który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty. Za owoc pracy na roli mieszkańcy Powiatu łosickiego i goście podziękowali podczas dożynek 18 sierpnia 2024 roku w Starej Kornicy.

Występ dzieci szkolnych

Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w kościele w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Starej Kornicy podczas której święcone były wieńce dożynkowe i tegoroczne plony. Po Eucharystii uczestnicy przeszli barwnym korowodem na plac imprezy. Oficjalna część świętowania rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego po, którym Starostowie dożynkowi Państwo Joanna i Konrad Terlikowscy w tradycyjnym ceremoniale przekazali chleb upieczony z tegorocznego zboża gospodarzom dożynek Staroście Powiatu Łosickiego Bożenie Niedzielak i Wójtowi Gminy Stara Kornica Beacie Jerzman

Na placu imprezy kolorowe stoiska instytucji, firm i kół gospodyń wiejskich cieszyły nie tylko oko, ale również podniebienie zapraszając do degustowania potraw, udziału w konkursach i animacjach. 

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowali się młodzi utalentowani uczniowie, wystąpiły Zespoły Sąsiadeczki, Korniczanie, Marysieńki oraz MOKO-BĘC. Na wieczornej, dożynkowej scenie wystąpili: Enjoy i DEJW. Zabawa taneczna z DJ trwała do północy.

Podczas dożynek uroczyście wręczono również odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, która nadawana jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznakę przyznał Czesław Siekierski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek burmistrza i wójtów gmin powiatu łosickiego. Odznaczenie otrzymali:

Pan Konrad Krzysztof Matwiejczuk z gminy Łosice
Pan Krzysztof Stanisław Matejka z gminy Huszlew
Pan Zenon Stanisław Filipiuk z gminy Olszanka
Pan Bogusław Pawłowski z gminy Platerów
Pan Mieczysław Korowajczuk z gminy Sarnaki
Pan Marek Michaluk z gminy Stara Kornica

Dożynki to wydarzenie, którego celem kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów, dlatego podczas dożynek nie mogło zabraknąć konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, który tradycyjnie wykonany jest z tego co rodzi ziemia, który symbolizuje przywiązanie do tradycji i poszanowanie dziedzictwa przodków, przywiązanie do swojej małej ojczyzny.

W konkursie wyróżniono wieńce:
1 miejsce Zespół Sąsiadeczki
2 miejsce KGW Korniczanki
3 miejsce Miasto i Gmina Łosice
wyróżnienie KGW w Kownatach
wyróżnienie KGW w Szpakach-Kolonii
wyróżnienie KGW Juniewicze

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Dożynek Powiatowych w Starej Kornicy, będzie reprezentował Powiat Łosicki podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego.

Konkurs na „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe” wyłonił  najładniej oraz najciekawiej zaaranżowane stoiska, w którym motywem przewodnim jest tradycja polskiej wsi. Stoiska zaaranżowane przez Koła Gospodyń Wiejskich zgromadziły i prezentowały dawne meble, wyposażenie kuchni, pokoju, stare urządzenia służące w gospodarstwie.
Komisja konkursowa wyróżniła stoiska:
1 miejsce KGW Dubiczanki i Koleżanki
2 miejsce Miasto i Gmina Łosice
3 miejsce KGW Wygnanki
wyróżnienie KGW Mężenin "Rusałki"
wyróżnienie KGW Bonin "Boninki"
wyróżnienie KGW w Starej Kornicy

Tegoroczna edycja konkursu kulinarnego pt.: Potrawy w białym kolorze na różne sposoby nawiązywała do bogactwa Gminy Stara Kornica, jakim jest kreda, dlatego w tym roku na konkursowych talerzach dominował kolor biały. Konkurs kulinarny, to także promocja lokalnych talentów kulinarnych, bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, upowszechnienie wiedzy o regionalnych potrawach, a także o produktach lokalnych. Komisja konkursowa po degustacji potraw wyróżniła:

1 miejsce KGW Mężenin "Rusałki" za Pierogi jaglane
2 miejsce KGW w Szpakach-Kolonii za Rybę pod „białą pierzynką”
3 miejsce Sąsiadeczki za Parowańce wytrawne
wyróżnienie KGW Wygnanki za Barszcz chrzanowy z białą kiełbasą
wyróżnienie KGW Dubiczanki i Koleżanki za Dubicą zupę chlebową
wyróżnienie KGW w Meszkach za Gołąbki z mięsem drobiowym w sosie beszamelowym

Przedsięwzięcie współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Echo Katolickie, Katolicie Radio Podlasie, Podlasie 24 Regionalny Portal informacyjny, Losice info, Słowo Podlasia, Tygodnik Siedlecki, Telewizja Wschód.

 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}