W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Do przysięgi! - za nami kolejne zaprzysiężenie Terytorialsów z 5MBOT

28.08.2023

Będą bronić niepodległości i granic, a w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. W niedzielę, 27 sierpnia br. na terenie Rodzinnego Parku Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie odbyła się piąta w tym roku przysięga żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa żołnierzy 5MBOT

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 60 ochotników z Północnego Mazowsza. Dla najmłodszych żołnierzy mazowieckiej „piątki” to dzień zwieńczający trud szkolenia i potwierdzający zobowiązanie wobec Ojczyzny. Przekroczyli bramę koszar jednostki w Ciechanowie, żeby przejść wojskowe przeszkolenie i stanąć ramię w ramię z ochotnikami Wojsk Obrony Terytorialnej, których liczebność przekroczyła 37tyś. żołnierzy.

Wśród składających przysięgę, oprócz uczniów, studentów i nauczycieli był również ratownik WOPR, pielęgniarka, informatyk, leśnik, przedstawiciel handlowy i programista maszyn. Rekruci zdecydowali się na „Wakacje z WOT” – szkolenie podstawowe terminem dostosowane do letniej przerwy w nauce.

Podczas uroczystości list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych odczytała Pani poseł Anna Cicholska. Sześciu żołnierzy z powiatu ciechanowskiego, mławskiego i siedleckiego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu otrzymało z rąk Dowódcy 5MBOT listy gratulacyjne, a ich najbliżsi podziękowania i gratulacje. Na zakończenie uroczystości, w asyście kompanii honorowej 5 MBOT odbyła się defilada pododdziałów.

W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyły rodziny, goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa. Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (min. jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

***

Mieszkańcy Północnego Mazowsza, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Kolejne szkolenie rozpocznie się już 8 września br. Wnioski o powołanie do 5MBOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Info. 5MBOT

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}