W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Lipsko w obiektywie

Lipsko w obiektywie Jana Skrzypczyńskiego

Zdjęcie przedstawia Pana Jana Skrzypczyńskiego trzymającego w rękach aparat fotograficzny na tle panoramy miasta od strony zalewu.

Jan Skrzypczyński

urodził się w 1943 r. w Boiskach k/Solca. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania artystyczne. Będąc uczniem szkoły podstawowej wykonał pierwsze rzeźby. Wykorzystał przy tym narzędzia swojego ojca, który był stolarzem, a zarazem ludowym muzykiem, grającym na skrzypcach.

Swoją edukację Jan Skrzypczyński kontynuował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w klasie rzeźby, pod opieką znanego artysty Henryka Papierniaka. Tam też zainteresował się fotografią, która stała się jego życiową pasją.

W roku 1964 Jan Skrzypczyński rozpoczął pracę w Domu Kultury w Lipsku jako instruktor zajęć plastycznych. Zorganizował również koło fotograficzne, gdzie dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z najmłodszymi mieszkańcami Lipska.

Wraz z podjęciem pracy Jan Skrzypczyński zapoczątkował olbrzymie dzieło polegające na dokumentowaniu rozgrywających się wokół niego wydarzeń i przemian jakie zachodziły w Lipsku i okolicznych wsiach oraz miasteczkach. Pozwoliło mu to zgromadzić liczącą wiele tysięcy zdjęć kolekcję, będącą bezcennym kronikarskim zapisem obrazów z minionego półwiecza.

Ostatnie lata to zupełnie nowy etap w działalności artystycznej Jana Skrzypczyńskiego. Zainteresował się on bowiem możliwościami, jakie daje przetwarzanie cyfrowej fotografii przez różnego rodzaju filtry, dostępne w programach graficznych. O tym na ile frapujące są te eksperymenty z obrazem, można się będzie przekonać oglądając zdjęcia eksponowane na wystawie w „Galerii między półkami”.

Prace fotograficzne Jana Skrzypczyńskiego były kilkukrotnie nagradzane, można je było również oglądać na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Publikowane one były także w czasopismach, m.in. w „Przemianach”, „Słowie Ludu”, Echu Dnia” i regionalnym kwartalniku „Życie Powiśla” oraz w czterotomowym dziele „Ziemia Lipska”.

Jan Skrzypczyński mimo wielkiej fascynacji fotografią, pozostał również wierny swojemu zamiłowaniu do rzeźby. Stworzył na przykład serię 14 płaskorzeźb przedstawiających metamorfozy polskich orłów, które były prezentowane m.in. w Ostrowcu Św., Puławach, Zwoleniu i Lipsku oraz wiele obiektów sztuki użytkowej.

Oprac. na podst.: C.Gątkiewicz: Ziemia Lipska na fotografii Jana Skrzypczyńskiego (45 lat dokumentowania), [w:] Ziemia Lipska, t. 4, red. Cz.Barański, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia: Sandomierz 2009.

Materiały

Galeria 1.
Galeria 2.
{"register":{"columns":[]}}