Powrót

XVIII Wielka Gala Jeździecka w Skokach przez Przeszkody

16.08.2019

W niedzielę, 14 sierpnia na parkurze w Dziembówku już po raz osiemnasty zmierzyli się najlepsi jeźdźcy regionu. Tegoroczna Wielka Gala Jeździecka, będąca jednocześnie  XVII Memoriałem im. Szymona Usowicza po raz kolejny była pięknym sportowym widowiskiem dla mieszkańców gminy Kaczory i wielu przyjezdnych, którzy po brzegi wypełnili trybuny miejscowego stadionu. Najgłośniejszy aplauz publiczności zebrała w tym roku Agata Dahlke  na koniu Vandamme – zwyciężczyni konkursu klasy C Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory. Reprezentantka Klubu Jeździeckiego Sokół Damasławek za zwycięstwo oprócz nagrody pieniężnej otrzymała okazały puchar w kształcie kaczora, który od lat jest główną nagrodą w tym prestiżowym konkursie.

Zawody rozegrano w sześciu klasach. W konkursie klasy „LL” dokładności z trafieniem w normę czasu o Puchar Starosty Powiatu Pilskiego jeźdźcy mieli do pokonania 9 przeszkód o wysokości 90 m. Wymagana norma czasu wynosiła 66 s., a o miejscu w klasyfikacji decydowała liczba zebranych punktów karnych. W tym konkursie pierwszą lokatę zdobyła Oliwia Jach na Kresce z Klubu Jeździeckiego Sokół Damasławek (0 pkt., -0.77 s.). Drugie miejsce zajęła Patrycja Obst z Budzyńskiego KS Kłos na koniu Ris de Talm (0 pkt., -0.87 s.), a miejsce trzecie przypadło reprezentantce Budzyńskiego KS Kłos – Kornelii Górnickiej na klaczy Costa Serena (0 pkt., +1.96 s.).

W konkursie klasy „L” dwufazowym o Puchar Sołtysa Wsi Dziembówko startowało 41 koni. W pierwszej fazie startujący jeźdźcy musieli zmierzyć się z siedmioma przeszkodami o wysokości 100 m w nomie czasu wynoszącej 60 s. Tylko zawodnicy, którym udało się pokonać parkur bezbłędnie w wyznaczonym czasie, startowali w drugiej fazie. Najlepszy wynik w tym konkursie uzyskała Alicja Kaczmarczyk na koniu Zambia. Zawodniczka ukończyła drugą fazę bez punktów karnych z czasem 26.22 s. Drugi był Piotr Bąk z Klubu Jeździeckiego Profil Piła na koniu Cartana D’Hotot (0 pkt., 26.54 s.). trzecia była – Klementyna Cajske  na koniu Klara -W z Budzyńskiego KS Kłos (0 pkt., 26.91 s.)

W  konkursie zwykłym klasy „P” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory do pokonania było 10 przeszkód o wysokości 110 cm. W tym konkursie brylowała Marta Birk, która zajęła pierwsze miejsce. Najlepszy wynik (0 pkt., 57.40 s.) reprezentantka  z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Jeździeckiego w Bydgoszczy uzyskała w parze z klaczą Drahma. Na drugim  miejscu uplasowała się Oliwia Jach z KJ Sokół Damasławek  na koniu Malawal (0 pkt., 59.95 s.), na trzecim ponownie Oliwia Jach, ale  na koniu Econ Z  (0 pkt., 59.96 s.).

Sporym wyzwaniem okazał się dla jeźdźców konkurs klasy „N” o Puchar Henryka Stokłosy, który został przeprowadzony na ośmiu przeszkodach o wzrastającej trudności. W konkursie tym występowała przeszkoda alternatywna, dwukrotnie wyżej punktowana. Tym razem swoje ponadprzeciętne umiejętności zaprezentowała Beata Strzałkowska z Klubu Jeździeckiego Cavallo Szczecin, która na koniu Kronos w czasie 45.98 s. zdobyła komplet 44 pkt. Drugie miejsce zajął dobrze dysponowany tego dnia Klaudiusz Jach na koniu Black Jack  z Klubu Jeździeckiego Sokół Damasławek (44 pkt, 46.05 s.). Trzecie miejsce przypadło Annie Piwońskiej z KJ Profil Piła, która startowała na  koniu Invorio  (44 pkt, 49.68 s.).

Rywalizację w konkursie „Toyota i koń” wygrał Sebastian Jach w parze z Klaudiuszem Jachem z Klubu Jeździeckiego Sokół Damasławek.

Najwięcej emocji dostarczył jednak główny konkurs  klasy „C”- Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory, w którym konie i jeźdźcy mieli do pokonania przeszkody ustawione na 130 cm. Na zawodników, którym udało się pokonać tor bezbłędnie, czekała rozgrywka. Z trzynastu startujących par do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery. Niekwestionowaną zwyciężczynią  w tym konkursie została Agata Dahlke na koniu Vandamme (0 pkt., 45.99 s.) z Klubu Jeździeckiego Sokół Damasławek i to jej przypadła główna nagroda – Puchar Grand Prix Kaczor. II miejsce zajęła ponownie Agata Dahlke tym razem na koniu Eulve (0 pkt., 47.73 s.), III miejsce – Sławomir Andruchów na koniu Hatoki (3 pkt., 50.57 s.).

Sympatycznym dodatkiem do zmagań konnych był jak co roku konkurs dla publiczności na najładniejszy kapelusz. Wszystkie osoby uczestniczące w konkursie otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Najlepsze pary w poszczególnych konkursach konnych nagrodzone zostały przez organizatorów okazałymi pucharami i nagrodami finansowymi. Każdą dekorację wieńczyła runda honorowa, podczas której jeźdźcy prezentowali się publiczności po raz ostatni.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem”Remix” z Leszna. Organizatorami tegorocznej gali byli: Gmina Kaczory, Klub Jeździecki „Profil” Piła, Powiat Pilski, PPR „Agrifarm” Sp. z o.o., ASD „TOYOTA” – Tadeusz Ukleja.