W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Turystyka i rekreacja

Turystyka i wypoczynek

Gmina Kaczory jest dobrym miejscem do wypoczynku, a szczególnie turystyki aktywnej. Przez teren gminy przebiega  jeden szlak konny, trzy ścieżki rowerowe oraz kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych.

Ścieżka rowerowa Piła – Kaczory
ścieżka o nawierzchni bitumiczno-tłuczniowej o łącznej długości 6,368 km. Początek ścieżki zlokalizowany jest od strony Piły, stanowi włączenie w drogę powiatową nr 1229P, koniec ścieżki przypada w okolicy dworca PKP w Kaczorach. Atutem ścieżki rowerowej Piła – Kaczory jest jej oddalenie od ruchu samochodowego, co czyni ją komfortową i bezpieczną. Szlak jest także bardzo urokliwy z uwagi na długie odcinki leśne, widowiskowe (ale i wymagające kondycji) deniwelacje terenu oraz niecodzienne usytuowanie między drogą powiatową a linią kolejową Piła – Bydgoszcz.

Ścieżka rowerowa Morzewo – Kaczory
ścieżka o nawierzchni z kostki betonowej o łącznej długości 3083,28 mb. Ścieżka rozpoczyna się na skrzyżowaniu Dziembowo-Chodzież-Kaczory, następnie wiedzie przez wieś Morzewo, wzdłuż drogi powiatowej do Kaczor, a  na ostatnim odcinku  w miejscowości Kaczory  wzdłuż ulicy Chodzieskiej. Ścieżka kończy swój bieg przy Pływalni „Relaks” w Kaczorach, gdzie zlokalizowany jest obiekt B&R ze stojakami na 24 rowery.

Ścieżka rowerowa Kaczory - Śmiłowo
ścieżka o nawierzchni tłuczniowej o łącznej długości 3979,20 mb. Wiedzie przez tereny leśne częściowo po prawej, a częściowo  po lewej stronie drogi powiatowej z Kaczor do Śmiłowa.  Ścieżka umożliwia bezpieczny dojazd do Jez. Bobrowego i jez. Kopcze.

Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute
Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R – 1 – która docelowo prowadzi z Osieka nad Notecią do Kaliny (Piła). Na terenie gminy wiedzie przez następujące miejscowości: Byszewice, Rzadkowo, Kaczory. Na ostatnim odcinku łączy się z dydaktyczną ścieżką rowerową „Smok”

Transwielkopolska Trasa Rowerowa
Transwielkopolska Trasa Rowerowa – na odcinku: Piła – Płotki – Zelgniewo . W Zelgniewie proponujemy odbić nieco z szlaku i zahaczyć o miejscowe jeziora: Kleszczynek i Wapieńskie. W centrum miejscowości koniecznie trzeba zobaczyć starą dzwonnicę z 1929 r., wybudowaną przez ewangelików, na której od 2009 r. widnieje tablica, poświęcona bohaterskim obrońcom ojczyzny, którzy I września stanęli do nierównej walki z najeźdźcą hitlerowskim

Rowerowy szlak czerwony
Rowerowy szlak czerwony (PI – 7007 c) – odcinek Piła – Płotki – Zelgniewo i dalej przez Śmiardowo Krajeńskie do Górki Klasztornej k. Łobżenicy

Leśna dydaktyczna ścieżka rowerowa „SMOK"
Leśna dydaktyczna ścieżka rowerowa „SMOK” – przez teren gminy przebiega fragment ścieżki. Wycieczka tym odcinkiem pozwala zaobserwować nietypowe zjawiska hydrologiczne takie jak: okresowy staw, łożysko okresowej rzeki i przyrodnicze, związane z funkcjonowaniem lasu (np. drzewostan dwupiętrowy)

Pieszy szlak niebieski
Pieszy szlak niebieski (WK – 3515n) – Piła (dworzec PKP) – Płotki – Jeziorki – Kaczory. Długość całego szlaku 23 km. W Jeziorkach mijamy urokliwe jez. Jeziorki o pow. 7,2 ha. Akwen ten słynie z zasobnych ryb, dlatego warto na pieszą wyprawę zabrać ze sobą wędkę i w Jeziorkach zaplanować sobie postój. Wymaganą opłatę można uiścić na miejscu. Nieco dalej za jeziorem, jeszcze przed krajową 10, po lewej stronie – stara dzwonnica z czerwonej cegły, postawiona w 1912 r. przez p. Górala na pamiątkę wyświęcenia na księży jego dwóch braci. Ongiś wisiały na niej dwa dzwony – jeden zaginął podczas pierwszej, a następny w czasie drugiej wojny światowej. Znajdowała się tu również figurka Matki Boskiej z Jezusem, którą w 1939 r. Niemcy wrzucili w otchłań. Przed dzwonnicą stoi pomnik ku czci kaprala Piotra Konieczki – pierwszej ofiary II wojny światowej w Wielkopolsce, ufundowany przez wójta gminy z okazji 70 rocznicy wojny. Przy krajowej 10 można zatrzymać się na nocleg i obiad w Zajeździe „Flanka”

Pieszy szlak żółty
Pieszy szlak żółty (WK – 240 y) – Osiek nad Notecią – Białośliwie – Kaczory – Piła Kalina. Odcinek 1 : Kaczory – Kalina – Motylewo – Stobno. Odcinek 2: Osiek nad Notecią – Krostkowo – Białośliwie – Kaczory

Niebieski szlak konny
Niebieski szlak konny o długości 8 km. Szlak rozpoczyna się  przy parkingu nad jez. Kopcze, następnie biegnie przez tereny leśne do miejscowości Jeziorki, a dalej przez las do Brodnej.

Szlak konny niebieski mapa

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}