W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Plonów w Dziembowie

27.08.2017

Dożynki w Dziembowie 2017

W gminie Kaczory zakończenie żniw to zawsze okazja do hucznego świętowania. W tym roku nie mogło być inaczej.  Dożynkom gminnym, które odbyły się w minioną niedzielę w Dziembowie przez całe popołudnie aż do późnych godzin wieczornych towarzyszyła wyśmienita zabawa. Mieszkańcy Dziembowa, którzy byli gospodarzami tegorocznego Święta Plonów stanęli na wysokości zadania – pięknie udekorowali wieś, wykonali najokazalszy wieniec dożynkowy oraz zadbali o dobrą atmosferę wśród uczestników dożynek.

Dożynki w Dziembowie 2017

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dziembowie, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na rok przyszły. Mszy koncelebrowanej przewodniczył ks. dziekan Andrzej Skwarczek, proboszcz parafii w Dziembowie.

Dożynki w Dziembowie 2017

Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicami Dziembowa przemaszerował orszak dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych, gminnej orkiestry dętej, gminnego zespołu „Sonata”, delegacji z wieńcami, mieszkańców gminy i zaproszonych gości.

Dożynki w Dziembowie 2017

Dalsza część uroczystości odbyła się na miejscowym stadionie sportowym. Część obrzędową poprzedził koncert gminnej orkiestry dętej pod batutą Zdzisława Nawrota.

Ceremoniał dożynkowy z udziałem zespołu „Chabry” z Wałcza i dzieci z SP w Dziembowie rozpoczęła prezentacja wieńców, przygotowanych przez poszczególne sołectwa.  W kulminacyjnym momencie ceremoniału starościna dożynek – Aneta Gonia i starosta dożynek – Andrzej Obrowski przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbóż wójtowi gminy Kaczory Brunonowi Wolskiemu. Włodarz gminy dziękował za ten wspaniały dar i obiecał podzielić chleb sprawiedliwie, tak by starczyło dla każdego mieszkańca gminy.

Dożynki w Dziembowie 2017

Chleb wśród gości dożynkowych podzielili wspólnie: wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal, sołtys wsi Dziembowo Jan Kieruj, radny powiatowy, największy rolnik i przedsiębiorca w gminie Henryk Stokłosa oraz poseł na Sejm PR Błażej Parda.

W części artystycznej zaprezentował się  zespół wokalny „Sonata”, działający przy GOK w Kaczorach, a po nim zespół „STONEHENGE” w koncercie „Muzyka świata”. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa przy akompaniamencie zespołu „Vivo”, podczas której  wszyscy uczestnicy dożynek wyśmienicie się bawili do późnych godzin wieczornych.

Dożynki w Dziembowie 2017

Na dożynkach w Dziembowie zapewniono wiele atrakcji niezwiązanych z obrzędem dożynkowym. Było mnóstwo stoisk z bogatą ofertą handlową, na dzieci czekały dmuchane atrakcje, cukrowa wata, popcorn i lody.

Chleb z tegorocznych zbóż ponieśli w tym roku:

ANETA GONIA – starościna dożynek,  42 lata, urodzona w Szamocinie. Z wykształcenia technik-ceramik. Mężatka – mąż Przemysław. Oboje przejęli gospodarstwo po rodzicach p. Przemysława. Gospodarują na 52,18 ha ziemi. Specjalizacja nastawiona na hodowlę bydła opasowego i trzody chlewnej. Uprawa zbóż, kukurydzy i siano-kiszonki przeznaczonej na karmę dla zwierząt. Gospodarstwo w pełni zmodernizowane, ciągle  udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego. W ostatnich latach powstała nowa chlewnia, zakupiony został ciągnik i kombajn zbożowy. Pani Aneta z dumą mówi o dwóch synach: 22- letnim pracującym Dawidzie i młodszym 16-letnim Mateuszu , który od września podejmie naukę w zawodzie mechaniki samochodowej. Pani Aneta pomimo zapracowania znajduje czas na pracę społeczną. Zaangażowana w Kole Gospodyń Wiejskich współtworzy i wspiera wszelkie lokalne inicjatywy. Lubi czytać kryminalne bestsellery i zwiedzać bliższe i dalsze okolice.

ANDRZEJ OBROWSKI – starosta dożynek, 41 lat, urodzony w Szamocinie. Z wykształcenia rolnik-ogrodnik. Przejął w wieku 18 lat gospodarstwo po rodzicach. Obecnie gospodaruje z żoną Małgorzatą na 23 ha ziemi własnej, 10 ha  dzierżawionej i 10 ha użyczenia. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Uprawia zboża  i rośliny okopowe głównie na karmę dla zwierząt. Całkowicie przebudował i unowocześnił gospodarstwo. Oprócz domu, powstała nowa obora, chlewnia oraz wiata do przechowywania ciągnika i maszyn rolniczych. Dąży do poprawiania warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Państwo Obrowscy mają dwoje dzieci: 15-letnia córka Dorota i 14 –letni Michał są uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach. Pan starosta jest zapracowanym człowiekiem jednak, gdy nadarzy się chwila odpoczynku przeznacza ją na kibicowanie  polskim sportowcom, głównie piłce nożnej. Lubi rodzinne podróże i wyjazdy na basen.

fot. Paulina Banasik, Izabela Skwirowska, Piotr Grzesiuk

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}