W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Świątecznych spotkań nadszedł czas

15.12.2009

W piątkowe popołudnie (11.12.2009 r.) w niewielkim Dziembówku zapachniało świeżym świerkiem, a na wigilijnym stole pojawiły się pierwsze potrawy wigilijne. A to wszystko za sprawą miejscowych pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które jeszcze przed świątecznym rwetesem postanowiły zasiąść wspólnie za stołem i podzielić się opłatkiem. Zanim na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka stoły wypełniły się po brzegi. Liczne kobiece grono uzupełniali panowie, w tym sołtys wsi Adam Karkut i radny Ryszard Grzelak Wśród chętnych do wspólnego świętowania znaleźli także: wójt gminy Brunon Wolski oraz przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal. Pieczę nad całym przebiegiem spotkania trzymała przewodnicząca koła – Bożena Jaworska, wigilijnych tradycji pilnował zaś ksiądz Andrzej Skwarczek, proboszcz parafii Dziembowo. Konsumpcję pysznych dań poprzedziło odczytanie fragmentu Pisma Świętego i wspólna modlitwa. Po czym przeszedł czas na opłatek i serdeczne życzenia. Gdy panie serwowały ciepły barszczyk – pierwszą potrawę wigilijną, przedszkolaki przedstawiły repertuar świąteczny, przygotowany wcześniej specjalnie na tę okazję. Takim to sposobem zabrzmiały świąteczne wierszyki i znane kolędy do śpiewania, który przyłączyli się wszyscy obecni. Pyszne potrawy wśród których królowały ryby szybko zniknęły ze stołu, a czas wspólnie spędzony minął mieszkańcom Dziembówka nieubłaganie.

W pobliskim Dziembowie, dwa dni później tradycję przedświątecznych spotkań opłatkowych kontynuowały kolejne panie z KGW. Spotkanie miało podobny charakter i przebieg. Tym razem jasełka i świąteczny montaż słowno-muzyczny przygotowały dzieci z miejscowej szkoły podstawowej pod kierunkiem Doroty Giertych, Izy Kuchty i Anity Boruty. Z zaproszenia pań skorzystały ponownie władze gminy, ksiądz Andrzej Skwarczek, sołtys wsi Jan Kieruj, radna Roma Gapińska, dyrektor szkoły podstawowej Elżbieta Kozak, delegacja straży: Zygmund Dorszewski, Stanisław Gruntkowski i seniorzy. Spotkanie uświetnił występ zespołu wokalnego „Sonata”, w którym śpiewa od lat przewodnicząca KGW Maria Bąkowska.

W ostatni piątek przed świętami w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach miało miejsce kolejne spotkanie. Tym razem przy choince zebrało się towarzystwo seniorów z całej gminy. W części oficjalnej grupa muzyków z gminnej orkiestry dętej wykonała świąteczny koncert muzyczny, a zespół „Sonata” zaprezentował wzruszający repertuar z nowymi kolędami. Łamiąc się opłatkiem, włodarz gminy życzył wszystkim seniorom spokojnych świąt, a w Nowym Roku dużo zdrowia i radosnych chwil. Serdecznie podziękował za tworzenie ciepłej i serdecznej atmosfery w gminie. Do życzeń dołączyli się: przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, sekretarz gminy Gizela Durecka, radny Edward Górka i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Adamczyk. Podczas dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń na twarzach wielu pojawiało się wzruszenie. Ostatnia część spotkania miała charakter typowo towarzyski. Głos zabrali seniorzy. Przez kilka godzin dyskutowali o wydarzeniach, które miały miejsce w minionym roku, o swoich zainteresowaniach, rodzinach, wspominali czasy przeszłe i tych, których na tegorocznej wigilii zabrakło.

– Tutaj można dowiedzieć się wszystkiego – dobrych i złych wieści, czasami aż serce ściska – mówi ze wzruszenie pan Włodek. A przy takiej muzyce i w tak sympatycznym towarzystwie człowiek zapomina, że się starzeje – dodaje senior.

Wigilijne spotkania w gronie społeczności gminnej stały się już tradycją, a ich magia tkwi przede wszystkim w okazywaniu sobie życzliwości, ciepła, i wzajemnej uwagi.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}