W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkania pełne ciepła i serdeczności

17.01.2013

Spotkania pełne ciepła i serdeczności

Pełne ciepła i serdeczności – takie właśnie są wszystkie spotkania świąteczno-noworoczne  organizowane od lat w wielu  miejscowościach  gminy Kaczory. Składają się one na bogatą gminną tradycją i dziś wielu mieszkańców gminy nie wyobraża sobie świątecznego okresu bez ich organizacji.

W tym roku, w pierwszej połowie  stycznia takich spotkań odbyło się już sześć.  Radosne chwile przy świątecznym stole i wspólnym kolędowaniu spędzono m.in. w  Dziembówku, Dziembowie, Brodnej,  Kaczorach, Śmiłowie i Morzewie.

W Dziembówku sala była pełniutka. Na tegoroczne świąteczne spotkanie  zorganizowane w dniu  6 stycznia przez miejscowe członkinie Koła Gospodyń Wiejskich  przybyło ponad sto osób.

Każdy kto skorzystał z zaproszenia  pań nie żałował udziału w niedzielnym spotkaniu. Bajkowa dekoracja sali (którą wykonała miejscowa dekoratorka Edyta Witt), wzorowo przygotowany program artystyczny,  przepyszne świąteczne  smakołyki oraz sympatyczna atmosfera sprawiały, że trudno było wielu gościom opuścić salę po zakończeniu spotkania.  Wszystko było przygotowane z należytą starannością i poszanowaniem polskich bożonarodzeniowych tradycji. Na stole gościł świąteczny opłatek i wigilijne potrawy przygotowane w tym roku przez Eugenię  Giersz, Renatę Śliwkę, Aleksandrę Giersz i Bożenę Jaworską. W programie spotkania znalazły się również jasełka, w których przedstawienie zaangażowane były wszystkie dzieci z miejscowego przedszkola publicznego. Wśród wielu znamienitych gości, którzy w niedzielne popołudnie  połamali się opłatkiem i złożyli życzenia byli m.in. wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, proboszcz parafii Dziembowo ks. Andrzej Skwarczek, miejscowi radni – Ryszard Grzelak i Tomasz Załachowski, sołtys Jan Robakowski oraz dyrektorzy placówek oświatowych: Violetta  Misiora i Elżbieta Kozak.

Przy dźwiękach kolęd bardzo miło upłynął  wieczór w  Brodnej. Na spotkanie opłatkowe w tej miejscowości zaprosiła mieszkańców wsi sołtys Zofia Kościelska wraz z radą sołecką. Miejsca dla gości specjalnych zajęli m.in. wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, ks. kanonik Jerzy Ptach i radny Zbigniew Zdanowicz. Po słowach ewangelii zebrani podzielili się opłatkiem, składając sobie okolicznościowe życzenia. Dzieci doczekały się wizyty gwiazdora i świątecznych prezentów. Były także piękne wiersze i piosenki, a dla zaproszonych gości pachnące jeżyki.

Dzień wcześniej spotkanie w duchu noworocznym zorganizowały panie z KGW w Dziembowie. I choć tu opłatka nie było, atmosfera była również bardzo sympatyczna. Organizatorki zatroszczyły się,  aby nikt głodny ze spotkania nie wyszedł. Na stole były ciasta, sałatki ryby i inne pyszne rarytasy. W świąteczny nastrój obecnych mieszkańców wsi i zaproszonych gości wprowadziły dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkola, które wystąpiły w jasełkach i okolicznościowym  programie słowno-muzycznym, przygotowanym przez nauczycielki Dorotę Giedrys, Izabelę Solarek-Kuchtę i dyrektor przedszkola Małgorzatę Jęchorek. Atrakcją spotkania był  występ gminnego zespołu wokalnego „Sonata” z udziałem panów z chodzieskiego chóru „Camerata”.  Noworoczne życzenia podczas spotkania złożyła m.in. przewodnicząca KGW – Maria Bąkowska, wójt gminy Brunon Wolski oraz sołtys wsi Jan Kieruj.

9 stycznia na noworoczne spotkanie zaprosił mieszkańców całej gminy Kaczory wójt  Brunon Wolski. Spotkanie miało bogaty program artystyczny. Jego pierwszą część  wypełnił koncert kolęd i pieśni noworocznych. Gminne zespoły wokalno-instrumentalne, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach, które przygotowały występ, zaprezentowały się w tej części w niecodziennych odsłonach. Zespół wokalny „Sonata” zaśpiewał w duecie  z członkami chóru „Camerata”, a gminna orkiestra dęta zagrała u boku Iwony Niedzielskiej. Przed drugą częścią podczas, której  w dobre humory wprawili wszystkich  Marek Malita i Iwona Niedzielska, włodarz gminy i przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal dzieląc się opłatkiem, złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Kilkugodzinne spotkanie upłynęło przy pysznym ciastku i kawie.

W niedzielne popołudnie 13 stycznia, na spotkaniu noworocznym przygotowanym przez sołtysa Zenona Kina, radę sołecką i koło gospodyń wiejskich licznie zgromadzili się mieszkańcy Morzewa. Na spotkaniu nie zabrakło także przedstawicieli władz gminy – przybył wójt Brunon Wolski, przewodniczący rady gminy Stefan Kowal, proboszcz miejscowej parafii ksiądz Franciszek Śliwiński oraz pani dyrektor szkoły podstawowej Jolanta Pranke.

Podczas spotkania zaprezentował się działający od niedawna chór parafialny prowadzony przez Emila Ratajczaka, który przygotował na tę okazję kolędy i pastorałki. Prawdziwą „wisienką na torcie” okazały się jednak jasełka „Blask nad Judeą” przygotowane przez Lucynę Przybyszewską, nauczycielkę miejscowej szkoły, wraz z dziećmi należącymi do szkolnego zespołu teatralnego. Młodzi aktorzy przepięknie przypomnieli historię Bożego Narodzenia. Swoją profesjonalną grą aktorską zauroczyli obecnych. Trzeba zaznaczyć, że ich przedstawienie otrzymało nagrodę na Powiatowym Przeglądzie Jasełek organizowanym przez MDK w Pile. Marysia Kulaszewska, grająca Maryję, otrzymała nagrodę indywidualną, natomiast  Lucyna Przybyszewska nagrodę dla instruktora.

Wójt gminy Brunon Wolski składając życzenia noworoczne podziękował wszystkim mieszkańcom Morzewa za życzliwość, tworzenie rodzinnej atmosfery, a także pracę na rzecz budowania prawdziwej wspólnoty. Docenił wysiłki i starania pana sołtysa, rady sołeckiej, koła gospodyń wiejskich i miejscowej szkoły.

Tego dnia nie zapomniano również o tych, którzy na to spotkanie przybyć nie mogli – chorych i starszych mieszkańcach Morzewa. Tradycyjnie już po spotkaniu w domu kultury przedstawiciele rady sołeckiej odwiedzali ich w domach zanosząc życzenia noworoczne i pyszne słodkości.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}