W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkania opłatkowe

17.12.2014

Spotkania opłatkowe

W polskiej kulturze zakorzeniło się kilka zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Tym najpiękniejszym jest zwyczaj dzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń przy wigilijnym stole. Wyrazem kultywowania tej pięknej tradycji są spotkania opłatkowe, organizowane co roku w okresie przedświątecznym w wielu sołectwach gminy Kaczory. Pierwsze z takich spotkań odbyło się 6 grudnia w Dziembówku.

Wigilijną kolację tradycyjnie przygotowały panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową na samym początku odczytano fragmenty Pisma Świętego i podzielono się opłatkiem. Blasku wigilijnej kolacji nadało świąteczne przedstawienie przygotowane przez dzieci z miejscowego przedszkola pod kierownictwem dyr. Violetty Misiory. W świątecznej kolacji oprócz mieszkańców wsi wzięli również udział zaproszeni goście: wójt gminy Brunon Wolski, proboszcz parafii w Dziembowie ks. Andrzej Skwarczek, kierownik USC Jadwiga Wojnicka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziembowie Elżbieta Kozak, prezes OSP w Dziembowie Zygmunt Dorszewski, radny Ryszard Grzelak oraz sołtys Jan Robakowski. Składając sobie nawzajem okolicznościowe życzenia włodarz gminy życzył, aby zbliżające się święta upłynęły wszystkim w zdrowiu i rodzinnej atmosferze, żeby były czasem pełnym miłości i życzliwości, a Nowy Rok obfitował w liczne sukcesy i spełnił najskrytsze marzenia. Sobotnie spotkanie opłatkowe upłynęło w bardzo przyjaznej atmosferze.

Pełne ciepła i serdeczności było także spotkanie zorganizowane dla seniorów w dniu 15 grudnia w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach.

Na świątecznym spotkaniu zorganizowanym przez gospodarza gminy Brunona Wolskiego zebrało się bardzo wielu gości. Głównym punktem spotkania był tradycyjnie ceremoniał dzielenia się opłatkiem, w trakcie którego wszyscy złożyli sobie nawzajem najserdeczniejsza życzenia. Wójt gminy Brunon Wolski i przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal życzyli seniorom, aby te święta i nadchodzący rok upłynęły wszystkim w zdrowiu i radości. Atmosferę świąt zaakcentowały gminne zespoły – „Sonata’ i orkiestra dęta, które przygotowały na tą wyjątkową okoliczność piękny kolędowy repertuar.

Bardzo uroczyście było także w Dziembowie 20 grudnia, gdzie na wigilijne spotkanie mieszkańców zaprosiły panie z koła gospodyń wiejskich. Choć z zaproszenia skorzystało bardzo wiele osób, miejsca przy stole nie zabrakło dla nikogo. Po krótkim powitaniu wszystkich zgromadzonych przez przewodniczącą koła Marię Bąkowską, na scenie tłumnie zgromadziły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dziembowie oraz uczniowie z Zespołu Szkół Specjalistycznych w Rzadkowie. Gdy w kuchni jeszcze podgrzewał się wigilijny barszczyk, a na patelni smażyła się świąteczna ryba, uczniowie przypomnieli historię Bożego Narodzenia. Program jasełkowy przygotowany pod kierownictwem Izabeli Solarek-Kuchty, Doroty Giedrys i Barbary Rutkowskiej został nagrodzony przez wszystkich gromkimi brawami. Najserdeczniejsze życzenia wszystkim zebranym złożyła przewodnicząca koła Maria Bąkowska, sołtys wsi Jan Kieruj oraz zaproszony na spotkanie – wójt gminy Brunon Wolski. W swoim wystąpieniu wójt podkreślił dobrą integrację we wsi oraz przyjazną atmosferę, którą odczuwa się tu w ciągu całego roku. Po świątecznych życzeniach wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego stołu. Gospodynie spotkania przygotowały prawdziwą świąteczną strawę. Trudno było się oprzeć i nie skosztować wszystkiego.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}