W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przekazano i poświęcono nowy wóz strażacki dla jednostki OSP Kaczory

15.02.2017

Przekazano i poświęcono nowy wóz strażacki dla jednostki OSP Kaczory

W niedzielne popołudnie, 12 lutego druhowie strażacy, mieszkańcy Kaczor oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości przekazania i poświęcenia nowego wozu bojowego oraz motopompy dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczorach.

Ceremoniał przekazania poprzedziła msza św. odprawiona w kościele pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Po jej zakończeniu przed świątynią zorganizowano uroczystą zbiórkę, podczas której Jan Twardowski – prezes jednostki OSP Kaczory przedstawił krótką historię pozyskania nowego sprzętu.

– Procedura pozyskania samochodu rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Samochód sfinansowano ze środków budżetu Gminy Kaczory oraz środków unijnych. Wartość samochodu wraz z wyposażeniem to ponad 1 100 000 zł, wartość samego wyposażenia to około 200 000 zł. Zabudowę na podwoziu samochodu MAN dokonała specjalistyczna firma „Stolarczyk” z Kielc. W projekcie unijnym wzięło udział 15 jednostek OSP. Odbiór samochodów nastąpił 20 stycznia 2017 r. W grudniu 2016 r. pojawiła się także możliwość pozyskania nowej motopompy pożarniczej YOHATSU – dzięki wsparciu finansowemu Województwa Wielkopolskiego. Jednostka OSP Kaczory przeszła pozytywnie weryfikację wniosku i już pod koniec grudnia do jednostki trafiła motopompa o wartości prawie 34 tys. zł.

Poświęcenia nowego samochodu i motopompy dokonał ks. Andrzej Czerwiński – proboszcz parafii w Kaczorach, a kluczyki i dowód rejestracyjny naczelnikowi jednostki przekazał Brunon Wolski – wójt gminy Kaczory w asyście Stefana Kowala – przewodniczącego Rady Gminy Kaczory i dh Krzysztofa Fojta – członka Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.

Odbierając kluczyki Florian Kledzik – naczelnik jednostki OSP w Kaczorach zapewnił, że jednostka będzie dbać najlepiej jak potrafi o nowy samochód, by jak najdłużej mógł służyć mieszkańcom gminy.

W ostateczności kluczki i dokumenty trafiły do rąk kierowcy dh Pawła Wieczorka. Gotowość samochodu do boju zaakcentowano sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi.

– Ten samochód to spełnienie marzeń naszych strażaków – mówił podczas okolicznościowej przemowy wójt gminy Kaczory. – Bardzo się cieszę, że możemy go przekazać jednej z najlepszych jednostek OSP w naszej gminie,  która działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Włodarz gminy zapewniał, że nowy wóz zwiększy bojowość jednostki i bezpieczeństwo mieszkańców gminy.

Po zakończeniu części oficjalnej członkowie jednostki OSP Kaczory, strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek i zaproszeni goście udali się na poczęstunek do sali wiejskiej przy remizie strażackiej w Kaczorach.

Nowy nabytek strażaków OSP w Kaczorach to fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN, z napędem na cztery koła. W jego wnętrzu znajduje się 6-osobowa kabina, zbiornik środka gaśniczego (wody) o pojemności minimum 3500 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności minimum 350 l. Na jego wyposażeniu znajduje się sprzęt zgodnie z „Wytycznymi standardów pożarniczych i innych środków transportu PSP” w tym mi.in. maszt oświetleniowy, zestaw do wyizolowania terenu akcji, agregat prądotwórczy, narzędzia hydrauliczne, sprzęt ochrony osobistej strażaka i zestaw do uszczelniania studzienek oraz beczek. Nowiuśki MAN zastąpi 30-letniego STARA 266, który przez wiele lat służył jednostce.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}