W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Promocja zdrowotna i profilaktyka w Gminie Kaczory

20.10.2011

Gmina Kaczory każdego roku przystępuje do realizacji profilaktycznych programów zdrowotnych, których celem jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Celem programów profilaktycznych jest podnoszenie świadomości zdrowotnej mieszkańców, a w konsekwencji zachęcanie ich do bezpośredniego wzięcia udziału w badaniach.

W dniu 5 października 2011r. w sali wiejskiej w Dziembówku odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej w zakresie nowotworu piersi u kobiet. Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy Wójta Gminy Kaczory z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Udział w spotkaniu wzięło łącznie 40 pań z Dziembówka, Dziembowa i Krzewiny.

Pan dr n. med. Piotr Łaski z Poznania w bardzo szerokim zakresie przybliżył paniom tematykę dotyczącą szczepień ochronnych, profilaktyki nowotworu oraz programów profilaktycznych i jednocześnie bardzo dokładnie omówił:

  1. Objawy, które powinny skłonić kobietę do wykonania specjalistycznych badań piersi,

  2. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania,

  3. Czynniki działające ochronnie,

  4. Zalecenia profilaktyczne.

Poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia można znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów, utrzymywanie swojej wagi w granicach normy, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce pomogą zredukować ryzyko zachorowania na raka.

Ponieważ wczesne wykrycie raka piersi daje największe szanse na wyleczenie, należy pamiętać o trójstopniowym podejściu do dbania o zdrowie swoich piersi na które składa się:

– regularne samobadanie

– mammografia

– badanie piersi przeprowadzone przez specjalistę.

Panie mogły również nauczyć się prawidłowej techniki badania piersi na fantomie oraz porozmawiać indywidualnie z panem doktorem o swoich problemach zdrowotnych.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Z ramienia Urzędu Gminy w spotkaniu udział wzięła Jadwiga Wojnicka.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}