W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Program "Czyste powietrze" 2.0

19.01.2021

Plakat z informacjami dotyczącymi projektu "Czyste Powietrze" 2.0

Program czyste powietrze

Wymieniasz piec? Skorzystaj z programu „Czyste powietrze” i weź dofinansowanie!

Urząd Gminy Kaczory przypomina, że w roku 2021 nadal istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania wymiany źródła ciepła i docieplenia budynku w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.

Plakat z informacjami dotyczącymi projektu "Czyste Powietrze" 2.0

Kto może wnioskować i na jakie dofinansowanie może liczyć?

Z wnioskiem o dofinansowanie mogą wystąpić właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynku jednorodzinnym lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Wówczas można liczyć na przynajmniej podstawowy poziom dofinansowania, dzięki któremu można otrzymać np. 30% dopłaty do zakupu i montażu kotła gazowego (w przypadku gdy dodatkowo następuje realizacja przyłącza gazowego i wewnętrznej instalacji gazowej dopłata wynosi 45% kosztów). Jeśli dochód na jedną osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym nie przekracza 1 563,60 zł, lub w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2 189,04 zł zł, wówczas obowiązuje podwyższony poziom dofinansowania, który charakteryzuje dwukrotnie wyższa dopłata do zadań inwestycyjnych (np. 60% dopłaty do kotła gazowego).

O co można wnioskować?

Program przewiduje dopłaty m.in. do:

  • zakupu i montażu pomp ciepła,
  • zakupu i montażu kotłów gazowych,
  • realizacji kotłowni gazowych (zakup i montaż kotła gazowego, realizacja przyłącza i wewnętrznej instalacji gazowej)
  • zakupu i montażu kotłów na pellet lub kotłów węgiel (z automatycznym podawaniem paliwa, z certyfikatem i klasą efektywności zgodnymi z zasadami programu) tylko w przypadku gdy budynek nie jest podłączony do sieci gazowej.

W przypadku wniosku dotyczącego wymiany źródła ciepła na któreś z powyższych, lub gdy w budynku jest już źródło ciepła spełniające wymagania programu, dodatkowo można wnioskować o dopłatę do:

  • zakupu i montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu)
  • zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej (wg zasad programu „Mój prąd”),
  • zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych,
  • dokumentacji związanej z termomodernizacją budynku (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy)

Jak złożyć wniosek?

Istnieją dwie ścieżki złożenia wniosku. W przypadku posiadania profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego wystarczy złożyć wniosek przez internet na portalu rządowym https://gwd.nfosigw.gov.pl/?AppArena=Wfosigw

W przypadku nie posiadania profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, należy utworzyć konto na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu https://portalbeneficjenta.wfosgw.poznan.pl, pobrać aktualny formularz wniosku, wypełnić go i przesłać przez portal, a następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do Urzędu Gminy lub siedziby WFOŚGiW w Poznaniu.

Gdzie szukać pomocy w wypełnieniu wniosku?

Instrukcję wypełnienia wniosku i dodatkowe informacje ułatwiające jego wypełenienie można znaleźć na Portalu Beneficjenta WFOŚGiW w Poznaniu https://portalbeneficjenta.wfosgw.poznan.pl. Wsparcia udzielą również pracownicy Urzędu Gminy pod nr telefonu (67) 284 2371 i numerem wewnętrznym 27, 18 lub 36.

Baza wiedzy ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi programu znajduje się pod tym linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl

WFOSiGW Infografika Czyste powietrze w pigulce

{"register":{"columns":[]}}