W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pieszy Rajd Patriotyczny Rzadkowo – Morzewo. 16 czerwca 2018 r.

20.06.2018

Pieszy Rajd Patriotyczny Rzadkowo – Morzewo. 16 czerwca 2018 r.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w ciągu całego roku odbywają się liczne uroczystości, których celem jest upamiętnienie wydarzeń historycznych oraz oddanie hołdu bohaterom, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym, bezpiecznym kraju.

W sobotę, 16 czerwca 2018 r. w naszej małej Ojczyźnie – gminie Kaczory – odbyły się uroczystości ku pamięci 42 ofiar pomordowanych na Wzgórzach Morzewskich 7 listopada 1939 roku przez funkcjonariuszy Gestapo. Zaprosiliśmy do udziału w nich podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu pilskiego.
Stowarzyszenie „Jeziorki Aktywna Wieś” znalazły się obok Domu Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowie, Stowarzyszenia „Patriotyczna Brać” z Piły oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Morzewie, wśród organizatorów sobotniego wydarzenia, jakim był Pieszy Rajd Patriotyczny z Rzadkowa do Miejsca Pamięci Narodowej, znajdującego się na Wzgórzach Morzewskich. Rajd wsparła gmina Kaczory, Centrum Kultury w Kaczorach, a jego pomysłodawcą był Poseł na Sejm RP – pan Grzegorz Piechowiak.

O godz. 11:00 liczna grupa piechurów, wśród których byli podopieczni DPS oraz uczniowie ZSS w Rzadkowie, wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Piły, a także uczniowie ze szkół gminy Kaczory wraz z opiekunami, dotarła pod Pomnik Ofiar Gór Morzewskich, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Wśród szacownych gości znalazł się pan Poseł Grzegorz Piechowiak, przedstawiciele powiatu pilskiego, gminy Kaczory oraz delegacje sołectw, w tym sołtys wsi Jeziorki – pan Janusz Michaelis, a także przedstawiciele stowarzyszeń.
Ku pamięci ofiar mordu na Wzgórzach Morzewskich odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano apel poległych. Pod pomnikiem zostały złożone wiązanki kwiatów oraz znicze.

Następna, mniej oficjalna, część imprezy odbyła się w świetlicy przy remizie OSP w Morzewie, gdzie uczestnicy Rajdu również dotarli pieszo. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne słodkie upominki, a poszczególne drużyny piłki nożne. Można było uraczyć się pysznym żurkiem oraz domowym ciastem.
Tu przewidziano także liczne atrakcje dla uczestników, m.in. prelekcję o tematyce historycznej, nawiązującą do wydarzeń, które miały miejsce na tutejszych terenach, konkurs plastyczny, pokaz pierwszej pomocy, strzelanie z wiatrówki oraz nielimitowane ilości waty cukrowej…

W rajdzie uczestniczyło ponad 100 uczestników, a środki na jego realizacje otrzymaliśmy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Specjalne podziękowania składamy Stowarzyszeniu „Daj radość niepełnosprawnym” z Piły, strażakom z OSP Morzewo, panu Tadeuszowi Stępniewskiemu z Morzewa.

Zdjęcia (43)

{"register":{"columns":[]}}