W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Okazałe wieńce, zapach świeżego upieczonego chleba i barwny korowód

10.09.2013

Okazałe wieńce, zapach świeżego upieczonego chleba i barwny korowód

„Dożynki czyli Święto Plonów jest to stary obyczaj obchodzony w różnych stronach Polski, zwany także „wieńcowe” czy „okrężne”, należy do jednego z najpiękniejszych świąt rolniczych narodu polskiego. Radosne obchody składały się z trzech etapów. Wieniec dożynkowy symbolizował szczęśliwe zakończenie pracy w danym roku, który niesiono do poświęcenia do świątyni. Obok wicia wieńców ważnym zwyczajem było pieczenie chleba. Pachnący dar wieziono ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Tym samym rozpoczynano trzeci etap wspólnego świętowania – zabawę przy muzyce i śpiewach.”

I tak było w miniony weekend 1 września rolnicy z gminy Kaczory wraz z przybyłymi gośćmi celebrowali to piękne święto. Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się w Morzewie. Organizatorzy święta plonów Wójt Gminy Kaczory i Rada Sołecka wsi Morzewo byli niezwykle gościnni. Na dożynkach było wszystko czego mogła sobie dusza zapragnąć: okazałe wieńce, zapach świeżego upieczonego chleba, barwny korowód, bogaty program artystyczny i dużo dobrej zabawy.

Obchody Święta Rolników  rozpoczęto uroczystym  poświeceniem wieńców dożynkowych przygotowanych przez poszczególne sołectwa, a następnie mszą świętą w intencji rolników odprawioną przez proboszcza parafii Morzewo ks. Franciszka Śliwińskiego. Po mszy św. barwnym korowodem dożynkowym wszyscy ruszyli ulicami Morzewa w kierunku WDK. Tegoroczny orszak prowadziła gminna orkiestra dęta oraz starostowie dożynek. Tuż za nimi przedstawiciele poszczególnych wsi z wieńcami dożynkowymi. W przemarszu przez wieś uczestniczyli przedstawiciele władz gminy z wójtem Brunonem Wolskim i przewodniczącym Rady Gminy Stefanem Kowalem na czele oraz przybyłymi gośćmi. Święto plonów w gminie Kaczory odróżnia się tym, że przed wieloma domami podziwiać można było wystawę plonów, zabawne kukły, a nawet rodzajowe scenki związane z zakończeniem żniw.

* * *

Po prezentacji wsi i wieńców naszej gminy oraz ciepłym przywitaniu gości przez sołtysa wsi Morzewa pana Zenona Kina, starościna dożynek pani Magdalena Kozera i starosta pan Marek Kończak złożyli na ręce włodarza gminy Brunona Wolskiego, chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. W krótkiej przemowie wójt dziękował rolnikom za ciężką pracę na roli. Spotkaliśmy się tutaj aby oddać cześć naszym rolnikom – ludziom którzy napracowali się by przynieść ten bochen jako owoc swojej pracy. Podkreślił że to piękne święto tak przygotowane to praca i trud całej Rady Sołeckiej pań z Koła Gospodyń Wiejskich i wszystkich mieszkańców Morzewa. To dzięki ich pracy my tu wszyscy zebrani możemy świętować tak piękne święto jakim jest Święto Plonów. Wspaniałym swojskim wypiekiem obczęstowani zostali zaproszeni goście i mieszkańcy. Święto plonów uatrakcyjnił jak zwykle świetnie przygotowany występ zespołu „Sonata” i Orkiestry Dętej z Kaczor oraz występ dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej w Morzewie. Koncert zespołu „Hakuna Matata” – poderwał na parkiet młodszych i starszych uczestników tegorocznych dożynek. Święto plonów zakończyła huczna zabawa taneczna. Żywiołowe tańce do późnej nocy i uśmiechy na twarzach były najlepszym dowodem, że na dożynkach w Morzewie świetnie bawili się wszyscy bez wyjątku.

(Monika Baszczyn)

Starostowie Dożynek

Magdalena Kozera – urodziła się w Szamocinie, z wykształcenia technik żywienia. W 2006 r. przejęła z mężem gospodarstwo po rodzicach. Gospodarzą wspólnie na 48 ha ziemi, specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Uprawiają warzywa i rośliny okopowe. Gospodarstwo Państwa Kozerów jest stale modernizowane, korzysta z dopłat unijnych. Pani Magda jest matka dwóch córek. Wolny czas poświęca rodzinie.

Marek Kończak – posiada gospodarstwo zbudowane od podstaw, w pełni zmechanizowane. Specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego, na 46 ha gruntów uprawia zboże i kukurydzę. Dochował się z żona Czwórki dzieci. Maja tez kilkoro wnucząt. Marek Kończak jest człowiekiem zapracowanym i bardzo skromnym. W przyszłości jeśli tylko czas mu pozwoli – chciałby wrócić do swojej pasji – jazdy konnej.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}