W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mirosław Kopertowicz sołtysem roku 2012

10.09.2012

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja.

Starosta pilski Mirosław Mantaj docenił wieloletnią pracę społeczną Mirosława Kopertowicza, wieloletniego sołtysa wsi Rzadkowo i podczas tegorocznych dożynek przyznał mu honorowy tytuł „sołtys roku 2012 powiatu pilskiego”. A oto krótka charakterystyka zwycięzcy konkursu „SOŁTYS ROKU 2012”

Mirosław Kopertowicz pełni w Rzadkowie funkcję sołtysa od 18 lat. Dla swojej wsi i jej mieszkańców robi bardzo wiele. Sołtys każdego roku skrupulatnie przygotowuje swoją drużynę do udziału w Gminnym Turnieju Wsi. Podczas przygotowań zwraca uwagę na wszystkie niedociągnięcia, ćwiczy z drużyną tak długo, aż wszystkie konkurencje drużyna opanuje bezbłędnie. Efekty trudu włożonego w przygotowanie reprezentacji najbardziej były widoczne w latach 2001, 2002, 2011, kiedy to drużyna uzyskała najwyższe noty. Pan Mirosław Kopertowicz integruje mieszkańców wsi podczas pikniku biesiadnego, corocznie organizowanego latem na miejscowym boisku. Podczas imprezy sołtys zaprasza mieszkańców na pieczone kiełbaski, słodkości, zimne napoje i tańce pod chmurką. Piknik stanowi formę podziękowania dla mieszkańców za przygotowanie i aktywny udział w Gminnym Turnieju Wsi. Chętnie uczestniczy w przedsięwzięciach realizowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Uczestnictwo w wycieczkach, okolicznościowych spotkaniach organizowanych przez panie, traktuje jako szanse bliższego poznania mieszkańców wsi, ich problemów i potrzeb. Potrafi zjednać sobie ludzi i zainspirować ich do wspólnego działania. Dowodem na to są dożynki trzykrotnie zorganizowane w sołectwie, wspólne zbiórki darów dla powodzian i na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Gospodarz Rzadkowa potrafi umiejętnie zagospodarować czas wolny dzieciom i młodzieży, o czym można się przekonać podczas ferii zimowych, które co roku organizuje wspólnie z Radą Sołecką.

Dzięki jego dobrej współpracy z samorządem gminnym, lokalną społecznością i miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich w Rzadkowie zrealizowano wiele inwestycji, poprawiających infrastrukturę komunalną. Przeprowadzono również wiele prac remontowych, które zmieniły oblicze Wiejskiego Domu Kultury i przyległego boiska sportowego. I tak, w pierwszych latach działalności, dzięki staraniom pana Mirosława Kopertowicza w Wiejskim Domu Kultury powstały łazienki i zostało zmodernizowane boisko sportowe. Zakres wykonanych prac na boisku obejmował niwelację terenu, posianie nowej trawy i wyposażenie obiektu w sprzęt sportowy. W 1998 r. zakończono gazyfikację wsi, a w roku 2002 budowę kanalizacji sanitarnej. W tej samej kadencji (2001 r.) przebudowano kotłownię węglową na gazową w Wiejskim Domu Kultury. W dalszej kolejności zmodernizowano plac przy Wiejskim Domu Kultury (2006 r.). Rok później przystąpiono do remontu zaplecza kuchennego w tym obiekcie. Położono płytki ścienne i podłogowe, pomalowano ściany, wykonano wewnętrzną instalację gazową, zamontowano nowe zlewozmywaki. Zużyty sprzęt elektroniczny zastąpiono nowym (m.in. zakupiono nową patelnię, taboret gazowy, dwie pojemne lodówki i dwie maszyny gazowe). W czerwcu 2008 r. we wsi wybudowano brukowaną drogę przy domkach jednorodzinnych usytuowanych przy drodze do Równopola. W tym samym roku rozpoczęto kolejny etap remontu Wiejskiego Domu Kultury. Zmieniono dach, pomalowano zewnętrzną elewację i wnętrze sali, wymieniono okna i drzwi, postawiono płot oddzielający plac przy WDK od sąsiedniej działki. W następnej kolejności odrestaurowana została mała sala (zalano posadzki, ułożono panele na podłodze, pomalowano ściany i ozdobiono je tynkiem dekoracyjnym). Z inicjatywy sołtysa przeprowadzono renowację krzyża przydrożnego we wsi. W ciągu ostatnich dwóch lat realizowano kolejne inwestycje. Powstały nowe chodniki z wjazdami na posesje przy głównych drogach powiatowych we wsi, odnowiona została powierzchnia asfaltowa przy drodze biegnącej z Miasteczka Krajeńskiego do Kaczor. Kostką polbrukową wyłożono chodniki wokół miejscowego bloku. Poszerzono i utwardzono drogę prowadzącą na cmentarz. Dzięki inicjatywie sołtysa i mieszkańców wsi oblicze zmienił cmentarz parafialny w Rzadkowie. Dziś na cmentarz prowadzi chodnik z polbruku, a groby otacza nowy płot z czerwonej cegły (wiernie odzwierciedlający poprzedni).

Pan Mirosław Kopertowicz od początku pełnienia funkcji sołtysa, koordynował przebieg wszystkich prac remontowych we wsi. Wiele zadań wykonał wspólnie z mieszkańcami w czynie społecznym (m.in. wyrównanie nawierzchni i nawiezienie szlaki na drogach w kierunku łąk i cmentarza parafialnego, renowacja krzyża przydrożnego, położenie płytek w WDK, remont ogrodzenia na cmentarzu parafialnym, sadzenie drzew koło WDK). Nadzorował realizację wszystkich inwestycji powiatowych, gminnych w sołectwie. Pilnował, by prace były wykonane z należytą starannością. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości natychmiast interweniował, broniąc interesów mieszkańców wsi. Mając na uwadze dobro miejscowej społeczności, zabiegał by przy realizacji inwestycji powiatowej uwzględniono budowę chodników po obu stronach jezdni. Dzięki jego staraniom nowy chodnik i wjazdy na posesje powstały również przy drodze gminnej wiodącej w kierunku Morzewa. Podczas obrad Rady Gminy Kaczory wielokrotnie wnioskował o wykonanie nawierzchni asfaltowej na drodze gminnej łączącej miejscowości Rzadkowo i Morzewo. Pomagał przy remoncie opłotowania na cmentarzu parafialnym – zbierał pieniądze na ten cel, załatwił część niezbędnych materiałów oraz osobiście włączył się w wykonanie niektórych prac budowlanych. Wyrównał skarpę i przygotował teren koło cmentarza pod parking samochodowy.

W związku z organizacją w tym roku dożynek powiatowo-gminnych w Rzadkowie pan Mirosław Kopertowicz w ostatnich miesiącach poczynił kolejne prace remontowe w Wiejskim Domu Kultury i na przyległym boisku m.in. wylał posadzkę i położył nową podłogę w głównej sali, zakupił nowe stoły, krzesła, przebudował schody zewnętrzne, wyrównał nawierzchnię płyty boiska, postawił płot oddzielający boisko od przyległej posesji, kapitalnie wyremontował pobliski budynek gospodarczy.

Paulina Banasik

{"register":{"columns":[]}}