W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Małżonkowie z 65-letnim stażem

08.12.2010

W minionym tygodniu wójt gminy Brunon Wolski wspólnie z Jadwigą Wojnicką kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego gościli w progach domu państwa Eugenii i Leona Florków. Powodem wizyty była obchodzona 65 rocznica zawarcia związku małżeńskiego. Podczas okolicznościowego spotkania włodarz gminy wręczył dostojnym jubilatom kwiaty, gratulował dożycia pięknego jubileuszu i życzył pomyślności w dalszym wspólnym życiu. Jubilaci bardzo chętnie opowiedzieli o tym jak się poznali i jak minęły im wspólnie spędzone lata.

Państwo Florkowie poznali się podczas okupacji na przymusowych pracach w Niemczech. Mimo, że był to ciężki okres w ich życiu, a praca nie szczędziła im zdrowia, pan Leon znalazł czas i siły na to, by rozkochać w sobie panią Eugenię. W krótkim odstępie czasu, bo już w czerwcu 1945 roku oboje w obliczu Boga złożyli przysięgę małżeńską. Parę miesięcy później, 21 listopada przysięgę powtórzyli w Urzędzie Stanu Cywilnego w Niemczech. Po ślubie osiedlili się w Byszewicach w pobliżu rodzinnego domu pana Floriana, gdzie mieszkają do dnia dzisiejszego. Pan Leon przez całe życie troszczył się o dobro rodziny, pracując jako listonosz, pani Eugenia zaś zajęła się wychowaniem piątki dzieci. I tak mijały im lata. Dziś oboje są na emeryturze, są szczęśliwymi dziadkami i pradziadkami. Pan Leon nadal jest duszą towarzystwa, podczas okolicznościowych spotkań i rodzinnych imprez z przyjemnością opowiada anegdoty i wiersze. W wolnych chwilach udaje się na długie spacery po okolicach. Pani Eugenia lubi z kolei oglądać seriale, zna bardzo dobrze wszystkie telewizyjne osobistości. Na długie spacery z panem Leonem niestety nie pozwala jej zdrowie. Oboje mogą liczyć na codzienną opiekę i wsparcie syna Józefa, synowej Aleksandry oraz wnuczki Pauliny, z którymi obecnie mieszkają.

Paulina Banasik

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}