W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kilka słów o bohaterach niedzielnego święta plonów

30.08.2012

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja.

Już w najbliższą niedzielę w Rzadkowie odbędą się dożynki powiatowo-gminne . Honory starostów tegorocznych dożynek będą pełnić: Anna Senska i Józef Ligenza. A oto kilka słów o bohaterach niedzielnego święta:

Anna Senska – starościna dożynek, z wykształcenia technik analityk medyczny. Pracuje wraz z mężem Rafałem na gospodarstwie ogrodniczo – rolnym w Rzadkowie, przekazanym przez rodziców pana Rafała. Powierzchnia gruntów wynosi 39,4 ha. Gospodarstwo jest sukcesywne modernizowane. Na miejscu starych zabudowań, które zostały rozebrane, powstał nowy dom, kwaszarnia i przechowalnia warzyw. Mają dwóch synów: dziewięcioletniego Mateusza i czteroletniego Miłosza.

Państwo Senska wykorzystali możliwość dotacji unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zakupując maszyny do uprawy i zbioru warzyw oraz ciągnik. Gospodarstwo jest nastawione na produkcję warzyw (rocznie 250-300 ton), które w 1/4 są przetwarzane we własnej przetwórni. Produkują kapustę kwaszoną oraz ogórki kiszone.

Pani Anna w wolnych chwilach zajmuje się ogrodem, który z roku na rok upiększa. Drugim hobby są obrazy wykonywane haftem techniką krzyżykową. Wspólną rodzinną pasją są weekendowe wyjazdy po Polsce.

Józef Ligenza – starosta dożynek. Wykształcenie wyższe rolnicze. Przejął gospodarstwo po teściach. Gospodaruje wraz z żoną Barbarą na 45,75 ha ziemi. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Obecnie posiada 52 krowy mleczne, z których rocznie uzyskuje 450 tys. litrów mleka (średnia wydajność mleka od jednej krowy to 9400 litrów). Pan Józef dąży do poprawienia warunków pracy, modernizując gospodarstwo. Niedawno zakupił paszowóz.

Ma czterech synów: najstarszy Maciej pracuje zawodowo, młodsi: Szymon i Mikołaj studiują na Akademii Przyrodniczej w Poznaniu. Najmłodszy Wojciech kończy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach.

Pan Józef jest zapracowanym człowiekiem jednak, gdy czas pozwoli, poświęca go rodzinie. Lubi też wykorzystać wolne chwile na swoje dwie pasje: grę na gitarze i grę w szachy.

{"register":{"columns":[]}}