W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 135 lecia Kółka Rolniczego w Morzewie

20.07.2014

Jubileusz 135 lecia Kółka Rolniczego w Morzewie

 

To 135 lat historii – Kółka Rolnicze przechodziły okresy pomyślnego rozwoju, a także lata zastoju i poważnych zmian ustrojowych i etapów rozwoju rolnictwa na ziemiach polskich. Zmienia się czas, zmieniają się zadania i rola kółek rolniczych. Nie zmienia się jedno, współpraca, życzliwość, pomoc i zaangażowanie członków. Te wartości są wartościami nadrzędnymi. Dzisiaj mamy inne rolnictwo i inną wieś, ale nadal potrzebna jest ścisła współpraca.

Założycielem Kółka Rolniczego w Morzewie był tamtejszy proboszcz parafii ks. Leon Klarowicz. Po 135 latach historia zatoczyła koło i w dniu obchodu Jubileuszu honorowym Prezesem KR w Morzewie został obecny proboszcz parafii ks. Franciszek Śliwiński. Parafia z Morzewa posiada grunty rolne, a ks. Franciszek jest gospodarzem z prawdziwego zdarzenia.

28 czerwca w Morzewie, świętowano piękny Jubileusz 135-lecia powstania Kółka Rolniczego Morzewo. Organizatorem rolniczego święta był Zarząd Kółka pod przewodnictwem Franciszka Kozery przy wsparciu Urzędu Gminy i GOK w Kaczorach, Zakładom Mięsnym Henryka Stokłosy oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Morzewa. Na uroczystości do Morzewa zjechali rolnicy, działacze kółek rolniczych oraz zaproszeni goście. Jubilatom towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych: Wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal oraz miejscowi radni i sołtysi, nie zabrakło władz powiatu z Starostą Pilskim na czele i przewodniczącym Rady Powiatu oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym którą celebrował proboszcza ks. Franciszek Śliwiński. Potem jej uczestnicy ze sztandarami, ulicami Morzewa udali się na plac przed Wiejskim Domem Kultury, gdzie odbyła się część świecka jubileuszu. Rozpoczął ją koncert miejscowego chóru parafialnego „Głos Przemienienia”. Następnie odbyła się część oficjalna jubileuszu i szereg wystąpień gratulacyjnych. Podczas uroczystości wręczono między innymi odznaczenia zasłużonym kółkowcom. Z rąk Ministra Rolnictwa odznaczenia otrzymali: Konrad Bogusławski, Mirek Rajek, Kazimierz Misiak z Morzewa oraz „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymał Apolinary Załachowski z Dziembowa. Kolejne odznaczenia od Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych otrzymali: Łucjan Kończak, Wiesław Kozera, Piotr Hoffmann, Jan Schur z Morzewa oraz „Order serca matkom wsi” dla Grażyny Zabel, Stefanii Kończak z Morzewa dla Danuty Marciniak z Krzewiny i Pani Bury.

Na zakończenie zaplanowano biesiadę z tańcami dla wszystkich uczestników uroczystości, a o poczęstunek zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}