W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dziembowo – roztańczone i rozśpiewane

07.09.2010

W minioną niedzielę w Dziembowie odbyły się dożynki gminne. Największe święto rolników po raz kolejny zorganizowano z wielką pompą. Wójtowi gminy Kaczory – Brunonowi Wolskiemu i mieszkańcom Dziembowa mimo niesprzyjającej aury udało się roztańczyć i rozśpiewać niezliczone tłumy, zgromadzone na płycie miejscowego stadionu.

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, celebrowana przez ks. Andrzeja Skwarczka, proboszcza miejscowej parafii, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na rok przyszły. Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicami Dziembowa przemarszował wielobarwny korowód dożynkowy. Orszak w asyście gminnej orkiestry dętej prowadzili starosta i starościna dożynek. Tuż za nimi podążała długa kolumna z udziałem wieńców i delegacji, odświętnie ubrani gospodarze oraz zaproszeni goście. Korowód wieńczył okolicznościowy happening przygotowanych przez miejscowych mieszkańców. Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęto po dotarciu orszaku na stadion. Organizatorzy bardzo ładnie wybrnęli z trudnej sytuacji. Gdy zaczęło intensywnie padać, część oficjalną przeplatano ciekawym programem artystycznym, starannie przygotowanym przez miejscowych przedszkolaków i młodzież szkolną. Dzięki temu udało się przekonać wystraszonych ulewą mieszkańców gminy i gości do uczestniczenia w dalszej części uroczystości. Zanim nastąpiło przekazanie chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż, odbyła się prezentacja wieńców, podczas której konferansjer przedstawił każdą wieś i gospodarujących rolników. Podkład muzyczny podczas całej części obrzędowej zapewniały gminna orkiestra dęta pod batutą Zdzisława Nawrota i zespół „Sonata”, kierowany przez Jana Margowskiego. Bochen chleba gospodarzowi gminy wójtowi Brunonowi Wolskiemu przekazali: starosta Przemysław Gonia i starościna Maria Kledzik. Włodarz gminy wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Stefanem Kowalem i sołtysem Janem Kierujem przemierzyli cały stadion wzdłuż i wszerz dzieląc chleb tak, by starczyło dla każdego mieszkańca gminy. Pozostałą część popołudnia wypełniły tańce tradycyjne i nowoczesne, przygotowane przez uczennice szkoły w Dziembowie i gminny zespół taneczny, prowadzony przez Katarzynę Mendlik. Pod wieczór lica okrasił widowni afrykański zespół „Hukana Matata”, a po koncercie do bladego świtu bawił mieszkańców zespół „Mini Max”.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}