W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki gminne w Rzadkowie

30.08.2019

Dożynki gminne w Rzadkowie

25 sierpnia w Rzadkowie rolnicy z całej gminy Kaczory świętowali zakończenie żniw. Na gminne święto plonów do Rzadkowa zjechały się tłumy. Wielu gości dożynkowych było pod wrażeniem pięknych dekoracji dożynkowych, barwnego korowodu oraz fantastycznej atmosfery, która towarzyszyła temu wydarzeniu.

dożynki

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele p.w. Matki Boskiej Anielskiej, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na rok przyszły. Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Czerwiński, proboszcz miejscowej parafii, a oprawę muzyczną zapewniła gminna orkiestra dęta z Kaczor.  Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicami Rzadkowa, przeszedł barwny korowód dożynkowy z udziałem zaproszonych gości.  Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęto po dotarciu orszaku na boisko sportowe przy Wiejskim Domu Kultury. Zanim nastąpiło przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbóż, sołtys wsi Rzadkowo Dorota Hutek powiła przybyłych gości. Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, spośród których wyróżniał się okazały wieniec gospodarzy tegorocznych dożynek, niesiony dumnie przez: Zuzannę Piosik, Julię Zabel, Łukasza Piosika i Andrzeja Mostalera.  Podkład muzyczny do tej części dożynek  przygotowała gminna orkiestra dęta wraz z  zespołem wokalnym „Sonata” z Kaczor. Ceremoniał dożynkowy uatrakcyjnił polonez w wykonaniu miejscowej młodzieży. Bochen chleba wójtowi Brunonowi Wolskiemu przekazali: starosta Kazimierz Piosik i starościna Dorota Rzelek. Włodarz gminy dziękował za ten wspaniały dar i obiecał podzielić bochen sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło. Chleb wspólnie z wójtem gminy podzielili: radny powiatowy, największy rolnik i przedsiębiorca w gminie Henryk Stokłosa, przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal oraz sołtys wsi Rzadkowo Dorota Hutek. Podczas oficjalnych przemówień okolicznościowe życzenia rolnikom złożyli pilscy posłowie: Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda i Marcin Porzucek. Głos zabrała również Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, kandydatka do Senatu  w nadchodzących wyborach.

W części artystycznej wystąpił kwartet wokalny artystów z teatrów Buffo, Roma i Syrena, który wykonał najbardziej znane przeboje z lat 70- 80- i 90-tych. Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna  z udziałem  zespołu „Kuszband”, podczas której miejscowa społeczność bawiła się do późnych godzin wieczornych.

Na dożynkach w Rzadkowie zapewniono wiele atrakcji niezwiązanych z obrzędem dożynkowym. Było mnóstwo stoisk z bogatą ofertą handlową, na dzieci czekały dmuchane atrakcje, a  na starszych stoisko  z wiatrówką.

Niedzielna uroczystość była także okazją do wręczenia nagród w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, zorganizowanym przez KRUS. W gronie laureatów z terenu powiatu pilskiego znaleźli się m.in. państwo Anna i Zbigniew Piosikowie z Rzadkowa.

Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

Dorota Rzelek – starościna dożynek. Ma 37 lat, urodzona w Szamocinie. Z zawodu kucharka. Wraz z mężem Dariuszem pracuje na  gospodarstwie przejętym w 2005r. po rodzicach: Państwie Marii i Wiesławie Figurskich. Zaczęli od 3 hektarów, nieco później dokupili 2 ha. Obecnie tę 5 ha powierzchnię ukierunkowali na produkcję owoców : głównie wiśni, śliwek i jabłek. Gospodarstwo w pełni zmodernizowane, ciągle udoskonalane. W ostatnich latach zakupiona została kosiarka sadownicza , rozsiewacz nawozów oraz rębak do gałęzi. Dzięki tej maszynie służącej do rozdrabniania drewna pozyskują materiał do ogrzewania całego domu. Pani starościna z dumą mówi o swoich dzieciach –12 letniej Dominice i 11 letnim Dominiku – uczniach SP w Kaczorach. Pani Dorota czynnie uprawia sport : bieganie, rolki. Wykorzystuje swoje umiejętności kulinarne przygotowując przetwory i domowe ciasta. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich. Współtworzy i wspiera wszelkie lokalne inicjatywy.

Kazimierz Piosik – starosta dożynek. Ma 39 lat, urodzony w Szamocinie. Z wykształcenia technik rolnik oraz licencjat socjologii. Gospodarstwo o wielkości 22,30 ha przejął od rodziców, państwa Danuty i Józefa Piosik w roku 2004. Prowadzi je wspólnie z żoną Iwoną. Obecnie ogólny areał gospodarstwa to blisko 40 ha gruntów własnych i 1,75 ha gruntów dzierżawionych. Część stanowią lasy 4,27 ha oraz łąki 16,31 ha. Obecnie gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i posiada odnowiony park maszynowy. Całość upraw przeznaczona jest na paszę dla zwierząt. Jednym z osiągnięć pana Kazimierza jest podwojenie produkcji mleka od czasu przejęcia gospodarstwa. W przyszłości chciałby On powiększyć ogólny areał gospodarstwa i zwiększyć efektywność upraw na posiadanych gruntach. Na co dzień pan Kazimierz jest mężem i ojcem trójki dzieci 12 letniego Mariusza i 9-letnich córek bliźniaczek Oli i Moniki. Wolne chwile przeznacza na lekturę i śledzenie nowinek ze świata nauki, w szczególności z zakresu fizyki jądrowej. Kibicuje też swoim kolegom z gminy Kaczory, którzy w biegach na długie dystanse osiągają wysokie wyniki zarówno w Polsce jak i za granicą. Z wsią Rzadkowo jest związany bardzo mocno i niezwykle ceni sobie to miejsce i jego społeczność.

Zdjęcia (42)

{"register":{"columns":[]}}