W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki gminne w Kaczorach

29.08.2016

Dożynki gminne w Kaczorach

Piękna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła dożynkom gminnym, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia w Kaczorach. Na tegorocznym święcie plonów, które zorganizowali wójt gminy Kaczory, sołtys i rada sołecka wsi Kaczory, bawiły się setki mieszkańców gminy oraz wielu przyjezdnych gości.

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej, celebrowana przez ks. Andrzeja Czerwińskiego, proboszcza miejscowej parafii, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na rok przyszły. Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicami Kaczor przemarszował orszak dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych, gminnych zespołów wokalno-instrumentalnych, delegacji z wieńcami, starosty i starościny dożynek, mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęto po dotarciu orszaku na miejscowy stadion sportowy. Zanim nastąpiło przekazanie chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż, odbyła się prezentacja wieńców, podczas której konferansjer przedstawił każdą wieś i gospodarujących rolników. Podkład muzyczny podczas całej części obrzędowej zapewniały gminna orkiestra dęta pod batutą Zdzisława Nawrota i zespół „Sonata”, kierowany przez Jana Margowskiego. Bochen chleba wójtowi Brunonowi Wolskiemu przekazali: starosta Jan Radka i starościna Karina Bochyńska. Włodarz gminy dziękował za ten wspaniały dar i obiecał podzielić chleb sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło. Chleb wspólnie z wójtem gminy podzielili: starosta pilski Eligiusz Komarowski, radny powiatowy, największy rolnik i przedsiębiorca w gminie Henryk Stokłosa, przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal, poseł na sejm RP Grzegorz Piechowiak i sołtys wsi Kaczory Henryk Witt.

W części artystycznej zaprezentowały się dzieci z przedszkola publicznego w Kaczorach oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach. Pozostałą część popołudnia wypełnił występ zespołu „Boney M” oraz program artystyczny pt. ”Góralski Show”. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa przy akompaniamencie zespołu „Vivo”.

Na dożynkach w Kaczorach zapewniono wiele atrakcji niezwiązanych z obrzędem dożynkowym. Było mnóstwo stoisk z bogatą ofertą handlową, na dzieci czekały dmuchane atrakcje, cukrowa wata i lody.

Niedzielna uroczystość była także okazją do wręczenia nagrody uznaniowej za osiągnięcia w sporcie. Nagrodę otrzymał Adam Stodolski – tegoroczny mistrz Polski w judo w kategorii juniorów młodszych. Okazjonalne listy z podziękowaniami otrzymali także trenerzy UKS Leśnik Kaczory – Józef i Tomasz Jopkowie.

Starostowie gminnych dożynek Kaczory 2016
Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

Karina Bochyńska – starościna dożynek, lat 31, urodzona w Szczecinie, z wykształcenia technik żywienia zbiorowego. Gospodaruje wraz z mężem Błażejem, pracującym zawodowo w Agrifarm Śmiłowo, na gospodarstwie dzierżawionym od agencji rolnej. Powierzchnia gruntów własnych – 2 h, dzierżawionych – 20 h i 25 h użyczenia. Gospodarstwo cały czas modernizowane, nastawione na hodowlę bydła opasowego i krów mamek. Uprawiają komonicę na sianokiszonkę. Reszta ziemi przeznaczona na łąki i pastwiska. Pani Karina, obecnie przebywająca na urlopie wychowawczym zaangażowana w wychowanie dzieci (córeczka Kornelia –lat 5, syn Ireneusz 2 latka) i prowadzenie gospodarstwa, nie dysponuje czasem wolnym. Jednak gdy czas pozwoli przeznacza go na rodzinne wycieczki.

Jan Radka – starosta dożynek, lat 46, urodzony w Pile. Wykształcenie rolnicze. Obecnie gospodaruje wraz z żoną Justyną na 131 ha ziemi położonej w gminie Kaczory oraz na 90 h upraw znajdujących się poza gminą. Działalność rolniczą rozpoczął w 1997 roku, zakupując gospodarstwo. Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Boczną produkcją jest hodowla świń – 20 macior w cyklu zamkniętym. Uprawa roślin w całości przeznaczona jest na karmę dla zwierząt.

Dąży do poprawienia warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. W okresie przejściowym nie korzystał z dotacji i jak podkreśla: ”poradziłem sobie sam bez zaciągania kredytów”. Z dumą mówi o swoich dwóch synach: Stasiu lat 9, uczniu SP w Kaczorach –laureacie wielu konkursów szkolnych oraz Wojtku lat 7 . Pan starosta poza pracą udziela się społecznie, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego powiatowego w izbach rolniczych. Ma wiele pasji i jak czas pozwala przeznacza go na ich realizację.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}