W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki Gminne

23.08.2011

Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się w Równopolu. Organizatorzy święta plonów byli niezwykle gościnni. Na dożynkach było wszystko czego mogła sobie dusza zapragnąć: barwny korowód, bogaty program artystyczny, okazałe wieńce, wyśmienite jedzenie, zapach świeżego upieczonego chleba i dużo dobrej zabawy.

4 września rolnicy z gminy Kaczory wraz z przybyłymi gośćmi celebrowali tzw. „wieńcowe”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13 tej barwnym korowodem dożynkowym. Tegoroczny orszak prowadziła gminna orkiestra dęta i zespół „Sonata”. Tuz za nią przedstawiciele poszczególnych wsi z wieńcami dożynkowymi. W przemarszu przez wieś uczestniczyli przedstawiciele władz gminy z wójtem Brunonem Wolskim i przewodniczącym Rady Gminy Stefanem Kowalem na czele oraz przybyłych gości. Święto plonów w gminie Kaczory odróżnia się tym, że przed wieloma domami podziwiać można było wystawę plonów, zabawne kukły, a nawet rodzajowe scenki związane z zakończeniem żniw. Następnie na placu przy WDK odbyła się msza święta polowa, odprawiona przez księdza Macieja Czerwińskiego proboszcza parafii Rzadkowo. Podczas mszy rolnicy złożyli Bogu dary w postaci wieńców, które były wyrazem udanych plonów, a przede wszystkim symbolem ciężkiej pracy żniwiarzy. Bóg w zamian za modlitwę odwdzięczył się słoneczną pogodą, która utrzymała się przez całą niedzielę. Resztę zapewnili organizatorzy.

* * *

Po ciepłym przywitaniu gości przez sołtys wsi Równopole panią Emilie Wełnic oraz prezentacji wsi i wieńców naszej gminy, starościna dożynek pani Beata Hutek i starosta pan Kazimierz Kryger złożyli na ręce włodarza gminy Brunona Wolskiego i senatora RP Henryka Stokłosy, chleb upieczony z tegorocznych zbiorów „przyjmij chleb ten gospodarzu, nie jest tego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie by wszystkim starczało” Wspaniałym swojskim wypiekiem obczęstowani zostali zaproszeni goście i mieszkańcy. Święto plonów uatrakcyjnił jak zwykle świetnie przygotowany występ zespołu „Sonata i orkiestry dętej działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach.

* * *

Nie mały entuzjazm wzbudził koncert zespołu „Boney M – Bahama” – który poderwał na parkiet młodszych i starszych mieszkańców jak również i gości. Święto plonów zakończyła huczna zabawa taneczna przy zespole „Och Karol’. Żywiołowe tańce do późnej nocy i uśmiechy na twarzach były najlepszym dowodem, że na dożynkach w Równopolu świetnie bawili się wszyscy bez wyjątku.

Całą imprezę prowadziła z dużym zaangażowaniem dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach pani Krystyna Adamczyk.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}