W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

50-urodziny KGW w Dziembówku

02.10.2014

50-urodziny KGW w Dziembówku

Na stołach lśniły białe obrusy, a na nich piękne kompozycje z żywych kwiatów w jesiennej tonacji. Całość uzupełniały dekoracyjne chusteczki w złoto-bordowej tonacji. Górna część sali ozdobiona była gustowną bordowo-białą organtyną, na parapetach stały nastrojowe świeczki. W tle rozlegały się dźwięki biesiadnej muzyki …

W tak pięknej scenerii, panie z Dziembówka uczciły 27 września 50 urodziny miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Sobotnia uroczystość jubileuszowa miała bardzo uroczystą oprawę. Panie włożyły wiele pracy i serca w jej przygotowanie, dopinając wszystko na przysłowiowy ostatni guzik.

Jubileusz zainaugurowała msza św. odprawiona w intencji pań w kościele parafialnym w Dziembowie. Po ceremonii kościelnej panie i zaproszeni goście przemieścili się do sali WDK w Dziembówku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po powitaniu wszystkich zaproszonych, przewodnicząca koła Bożena Jaworska przedstawiła historię powstania koła i zakres jego działalności. Członkinie otrzymały od zarządu okolicznościowe upominki i listy z podziękowaniami. Przewodnicząca podziękowała również włodarzowi gminy oraz pozostałym osobom, z którymi członkinie współpracują na co dzień. Później głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, sekretarz gminy Gizela Durecka, sołtys Jan Robakowski z Radą Sołecką, miejscowi radni Ryszard Grzelak i Tomasz Załachowski, dyrektor przedszkola Violetta Misiora, prezes OSP w Dziembowie Zygmunt Dorszewski oraz doradca rolnośrodowiskowy Grażyna Barczykowska. Wszyscy życzyli samych pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej działalności na rzecz mieszkańców wsi i całej gminy Kaczory. Włodarz gminy składając życzenia, podziękował członkiniom koła za kultywowanie zwyczajów i tradycji polskiej wsi oraz zaangażowanie w działania na rzecz integracji mieszkańców Dziembówka. Na ręce przewodniczącej wręczył okolicznościowy puchar, kwiaty i list gratulacyjny.

Na tak wspaniałej uroczystości nie zapomniano o kulinarnych przekąskach, okolicznościowym torcie i szampanie, przy którym odśpiewano dla pań z koła gromkie sto lat. Sobotnie święto, które przebiegło w bardzo radosnej atmosferze, zakończyła zabawa taneczna.

Zarząd Koła serdecznie dziękuje Panu wójtowi Brunonowi Wolskiemu oraz Zakładom Mięsnym Henryka Stokłosy za pomoc w organizacji jubileuszu.

* * *

Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembówku powstało we wrześniu 1964 r. Pierwszą przewodniczącą a zarazem założycielką koła była pani Janina Szudrowicz. Na początku koło liczyło kilkadziesiąt osób i było bardzo aktywne. Organizowało kursy o różnej tematyce oraz wyjazdy do kina, teatru i zakładów pracy. Pani Szudrowicz prowadziła koło wiele lat, jednak praca w systemie zmianowym i dojazdy zmusiły ją do przekazania steru swojej następczyni pani Krystynie Łusiewicz. Po pani Łusiewicz na przewodniczącą wybrano panią Marię Went, która prowadziła koło przez kilka lat. Jednak był to okres, w którym członkinie nie były już tak aktywne z różnych względów i zaczęły odchodzić z koła. Zrezygnowała również pani Maria Went. Aby nie zaprzepaścić dotychczasowego dorobku koła, to znaczy wyposażenia kuchni, przewodniczenie przejęła pani Krystyna Politowska, a po jej rezygnacji pani Maria Radzicka, która kierowała kołem, aż do momentu wyciszenia działalności kół gospodyń wiejskich w całym kraju, ze względu na likwidację kółek rolniczych pod patronatem, których koła gospodyń wiejskich istniały. Z inicjatywy Urzędu Gminy w Kaczorach we wrześniu 2004 r. postanowiono reaktywować na nowo działalność koła. Funkcję przewodniczącej powierzono Bożenie Jaworskiej, która piastuje tą funkcję do dnia dzisiejszego.

Obecnie koło skupia około dwudziestu pięciu kobiet. Panie są w różnym wieku, czynne zawodowo i emerytki. Wszystkie są młode duchem, aktywne i twórcze. Prowadzą bardzo imponującą działalność, przejawiającą się w różnych formach począwszy od organizacji imprez okolicznościowych typu walentynki, andrzejki, sylwester, spotkania opłatkowe, po organizację wycieczek, spotkań profilaktycznych i pikników rodzinnych. Członkinie bardzo mocno się angażują w ich przygotowanie oraz same chętnie w nich uczestniczą, wykazując zadowolenie ze swego udziału w życiu społeczności wiejskiej. Panie prowadzą aktywną działalność nie tylko na rzecz mieszkańców Dziembówka, ale również całej gminy, współorganizując m.in. Wielką Galę Jeździecką, Powiatowe, Wojewódzkie Mistrzostwa w Biegach Przełajowych Zrzeszenia LZS.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}