W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

15 lat kaczorskich „Łazików”

26.08.2014

15 lat kaczorskich „Łazików”

Działające w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Łaziki” obchodzi w tym roku piętnastolecie swojej działalności. Na turystycznym szlaku spędziliśmy 183 dni, podczas 47 imprez wyjazdowych, w których wzięło udział 730 Uczestników.

Nie tworzymy struktur i teoretycznych programów, po prostu uprawiamy turystykę. Przyjęliśmy zasadę, iż „Łazikiem” jest każdy uczeń, który bierze udział w wyjazdowych imprezach. Naszą wizytówką są imprezy turystyki kwalifikowanej, rajdy górskie i spływy kajakowe. Pierwszy wyjazd miał miejsce już w piątym tygodniu funkcjonowania nowej szkoły. W ciągu minionych lat poznaliśmy większość z najciekawszych zakątków w kraju. Zwiedziliśmy zabytki z listy Pomników Historii Polski i inne mało znane atrakcje. Przemierzyliśmy wiele pasm górskich, od Karkonoszy po Bieszczady. Dotarliśmy również do Watykanu, gdzie papież Jan Paweł II osobiście powitał naszą grupę.

Te wyjazdy to między innymi także ogniska z pieczeniem kiełbasek i miło spędzane długie wieczory w schroniskach. O nawiązanych na szlaku licznych przyjaźniach czy też miłościach nie będziemy tutaj wspominać. Wielu naszych uczniów uzyskało uprawnienia na Górską Odznakę Turystyczną PTTK. Po latach większość z nich nadal aktywnie uprawia turystykę i przyznaje, że początkiem były rajdy Łazików.

Pomysłów nigdy nam nie brakowało. Rajdy: Niepodległości, Walentynkowe i Europejskie to tylko niektóre z nich. Ostatnim hitem stały się spływy kajakowe z cyklu „Szlakami Jana Pawła II”. Z perspektywy kajaka poznajemy trasy, którymi spływał przed laty Patron naszej szkoły. Na brak przygód i wyzwań również nie mogliśmy narzekać. Na najwyższy w Rudawach szczyt Skalnika wchodziliśmy w trudnych warunkach zimowych, w Górach Złotych dały nam się we znaki żmije a w okolicach Piły znaleźliśmy przedwojenne słupki graniczne. Posiadamy własną stronę internetową z galerią ciekawych fotek i filmików. Możemy się też pochwalić rekordowo niskimi kosztami naszych wyjazdów.

Warto też podkreślić zrozumienie i wsparcie Dyrekcji dla naszych turystycznych inicjatyw. W wielu placówkach jest z tym problem, bo „przepadną lekcje a przecież trzeba realizować podstawę programową”. Nie wszyscy rozumieją, że równie ważnym priorytetem szkoły jest rozwijanie zainteresowań uczniów, kształtowanie ich charakterów poza ławką szkolną oraz budowanie tożsamości z wartościami i kulturą swojego narodu.

Mottem naszej turystycznej działalności są słowa Jana Pawła II, który wspominając swoje wędrówki powiedział kiedyś, że aktywnej turystyce zawdzięcza „wiele dobrych chwil w moim życiu. W kształtowaniu mojego stosunku do przyrody, do ludzi do Boga”. Takich chwil na turystycznych szlakach doświadczaliśmy wielokrotnie i przekonują się o tym kolejne roczniki „Łazików”.

Tomasz Witkowski

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}