W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

10-te urodziny Koła Gospodyń Wiejskich w Krzewinie

01.03.2017

10-te urodziny Koła Gospodyń Wiejskich w Krzewinie

W lutym minęło 10 lat od momentu reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich w Krzewinie. Z tej okazji 25 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Krzewinie odbyła się specjalna uroczystość jubileuszowa. Były kwiaty, życzenia, tort i tańce do bladego świtu. Nie zabrakło także podziękowań za dobrą współpracę i lata bezinteresownej pracy, które członkiniom koła złożyli: Gizela Durecka – sekretarz gminy Kaczory, Andrzej Gryczka – prezes Powiatowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i Ryszard Golla – prezes OSP w Morzewie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzewinie wznowiło swoją działalność 6 lutego 2007 r. Ówczesny sołtys Leon Kozera zwołał specjalne zebranie z udziałem mieszkanek Krzewiny, na którym dokonano wyboru przewodniczącej, sekretarza i skarbnika koła. Funkcję przewodniczącej powierzono Danucie Marciniak. Na skarbnika koła wybrano Reginę Gawron, a na sekretarza – Elżbietę Ratajczak. Na początku swojej działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Krzewinie liczyło 25 członkiń, a jego głównym zadaniem było: kultywowanie zwyczajów i tradycji polskiej wsi, organizowanie spotkań integracyjnych i wyjazdów wypoczynkowych dla mieszkańców Krzewiny. Członkiniom koła powierzono opiekę nad salą wiejską i zapleczem kuchennym, a także przygotowanie wieńca dożynkowego, które co roku reprezentowało wieś na gminnym święcie plonów. Przez minione dziesięciolecie rola koła nie uległa zmianie. Koło realizuje te same zadania do dnia dzisiejszego sprawiając, że mała wieś Krzewina przez cały rok tętni życiem. To tu organizowane są kursy o różnej tematyce – gotowania, dekoracji potraw, zdobienia paznokci oraz warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. To tu z inicjatywy członkiń KGW odbywa się doroczna zabawa andrzejkowa i huczny sylwester, a dzięki współpracy z radą sołecką w okresie letnim cała wieś bawi się na pikniku rodzinnym, połączonym z Dniem Dziecka. Tradycją stały się także wspólne wycieczki. Była już pielgrzymka do Lichenia i jednodniowe wyjazdy nad morze. Są już pomysły na kolejne przedsięwzięcia. Nową inicjatywą ma być wspólne grillowanie i śniadanie wielkanocne. Obecnie koło zrzesza 19 kobiet w różnym przedziale wiekowym. Wszystkie członkinie są bardzo aktywne i z dużym entuzjazmem angażującą się w działalność koła. Panie bardzo chętnie podejmują współpracę z radą sołecką, samorządem gminnym i okolicznymi organizacjami społecznymi. Prezesurę w kole nadal sprawuje Danuta Marciniak. Finansami koła niezmiennie zajmuje się Regina Gawron, a funkcję sekretarza pełni Elżbieta Ratajczak.

Paulina Banasik
inspektor ds. promocji gminy

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}