W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa

Rok szkolny 2022/2023

Zawody XXI edycji Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa dla uczniów szkół średnich powiatu jasielskiego zostały rozegrane 17 lutego 2023 r. w budynku naszej szkoły. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym odbyło się 30 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle.

Podsumowanie konkursu - laureaci, wyróżnienia, zadania, zdjęcia.

 

 

 

 

 

Materiały

Regulamin JKM 2022/2023
Regulamin​_JKM​_2022-2023.pdf 0.10MB
Karta zgłoszenia do JKM
Karta​_zgloszenia​_do​_Jasielskiego​_Konkursu​_Matematycznego.pdf 0.52MB
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda​_na​_przetwarzanie​_danych​_uczestnika.pdf 0.32MB

Materiały z poprzednich edycji konkursu

Materiały

Zadania konkursowe 2021/2022
Zadania​_2022.pdf 0.52MB
Wyniki JKM 2021/2022
Wyniki​_Steinhaus​_2021​_2022.pdf 0.18MB
Zadania konkursowe 2019/2022
Zadania​_2019.pdf 0.55MB
Wyniki JKM 2019/2020
Wyniki​_Steinhaus​_2019.pdf 0.19MB

Hugo Dionizy Steinhaus urodził się 14 stycznia 1887 r. w Jaśle. Gimnazjum ukończył w Jaśle w roku 1905. Studiował filozofię i matematykę we Lwowie. Doktoryzował się w Getyndze w 1911 roku i tam rozpoczął badania nad teorią szeregów trygonometrycznych, które później rozszerzył na teorię funkcji rzeczywistych, analizę funkcjonalną i szeregi ortogonalne. w 1920 roku został profesorem uniwersytetu lwowskiego, gdzie pracował do wybuchu wojny. W latach międzywojennych opublikował około 70 prac. Od 1924 r. współpracował ściśle z jednym z największych talentów matematycznych tego wieku Stefanem Banachem.
Początkowy okres II wojny światowej spędził we Lwowie, potem ukrywał się m.in. na Podkarpaciu, od listopada 1945 r. zamieszkał we Wrocławiu. Po wojnie był współorganizatorem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Stał na czele matematyków, których prace dotyczą zastosowań matematyki do techniki, fizyki, geografii, biologii, medycyny, sportu. Jest autorem kilku publikacji popularnonaukowych, z których największe powodzenie zdobył Kalejdoskop matematyczny, tłumaczony na kilkadziesiąt  języków. Pracował w Instytucie Matematyki PAN, w Komisji Pomiarów Antropologicznych, redagował "Zastosowania Matematyki". Został laureatem wielu nagród i odznaczeń państwowych oraz doktorem honoris causa kilku uniwersytetów. W roku 1965 otrzymał honorowe obywatelstwo Jasła, w czasie obchodów 600-lecia miasta.
Hugo Steinhaus zmarł 25 lutego 1972 r. we Wrocławiu, mając 85 lat. W jego pogrzebie brała udział delegacja z Jasła.

Co zostało po Steinhausie?

Był autorem wielu zadań matematycznych. Oto jedno z nich:
W sali znajduje się n+1 osób (n>=1). Wykaż, że wśród nich istnieją takie dwie, które mają tę samą liczbę znajomych wśród osób przebywających w sali. Zakładamy, że jeśli osoba A zna osobę B, to również B zna osobę A.

Powszechnie uważa się, że był prekursorem działu matematyki zwanego teorią gier.
W arytmetyce zwany jest tzw. Problem Steinhausa, dotychczas częściowo tylko rozwiązany.  Tą nazwą określa się zagadnienie: czy przyporządkowując liczbie naturalnej sumę n - tych potęg jej cyfr otrzymamy po pewnej ilości kroków cykl zamknięty. Dotychczas tak wynika z dostępnej literatury , problem został rozwiązany całkowicie  dla n < 9.

Matematyk H. Steinhaus był także humanistą. Jest znany z licznych aforyzmów, a także tzw. hugenotków - oryginalnych nazw rzeczy dawno inaczej nazwanych, nieoczekiwanych interpretacji powszechnie używanych słów, powiedzeń. Zbiór literackiej twórczości tego słynnego wychowanka naszej Szkoły umieszczony jest w książce p.t. "Słownik racjonalny".

{"register":{"columns":[]}}