W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zabytkowy kościół w Straszydlu

Zabytkowy kościół w Straszydlu

Kościół pochodzi z roku 1739 i prawie przez 200 lat służył jako kościół parafialny w Lubeni. Po wybudowaniu tam nowej neogotyckiej świątyni – stary modrzewiowy kościół przewieziono do Straszydla w 1928 roku. Rekonstruując go tutaj dobudowano wieżę, której w Lubeni nie było. Cały obiekt oprócz zakrystii jest budowlą drewnianą, konstrukcji zrębowej. W Lubeni kościół ten wyglądał inaczej, jego ściany i dach pokryte były gontem.

Wraz z kościołem częściowo przeniesione zostało jego wyposażenie – m.in. ołtarz główny, krucyfiks na belce tęczowej i tablica konsekracyjna z 1745 roku.

Ołtarz główny należy do wybitnych przykładów barokowej sztuki sakralnej. Pochodzi z I połowy XVIII wieku z pracowni słynnego artysty z Jarosławia – Tomasza Huttera.
W niszy ołtarza znajduje się obraz MBNP przywieziony z Rzymu w roku 1930. Namalowany na desce cedrowej, poświęcony przez papieża Piusa XI jest kopią cudownego obrazu z kościoła OO. Redemptorystów w Rzymie.

W latach 30-tych XX wieku wyposażenie kościoła zostało uzupełnione o neobarokowe ołtarze boczne, chrzcielnicę, ambonę i 2 konfesjonały.

Ołtarze boczne Serca Bożego i św. Antoniego oraz chrzcielnica to dzieło artysty rzeźbiarza – Michała Tomonia z pobliskiej Gwoźnicy Górnej. Ambonę i konfesjonały wykonał ludowy rzeźbiarz – Wojciech Kawa z Połomii.

Cały kościół wraz z wyposażeniem i otoczeniem wpisany jest do rejestru zabytków województwa podkarpackiego i należy do najcenniejszych zabytków gminy Lubenia.

{"register":{"columns":[]}}