Podatki rolny, leśny, nieruchomości
Lubenia, Sołonka 17 2304899 | Siedliska,Straszydle 17 8755 094
Od 1 lipca 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe ogólnokrajowe formularze informacji i deklaracji podatkowych (informacje o gruntach, informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, informacje o lasach oraz deklaracje na podatek rolny, leśny i od nieruchomości) wraz z załącznikami.
Terminy płatności podatku rolnego, podatku od nieruchomości i podatku leśnego - obowiązujące w 2025 roku dla osób fizycznych to:
I rata – 15 marca; II rata – 15 maja; III rata – 15 września; IV rata – 15 listopada
Obowiązek podatkowy w w/w podatkach powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku ( tj. nabycie gruntu lub nieruchomości na własność, wieczyste użytkowanie, użytkowanie, dzierżawę itp. ).
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Podatnicy są również zobowiązani do informowania organu podatkowego o zmianie sposobu wykorzystania budynku albo gruntu lub ich części, mających wpływ na wysokość opodatkowania, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.
Osoby prawne mają obowiązek składać w terminie do 31 stycznia każdego roku organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzony na formularzu wg ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości należy wpłacać w terminie do: 15-go każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.
Osoby prawne mają obowiązek składać w terminie do 15 stycznia każdego roku organowi podatkowemu deklaracje na podatek rolny i leśny na dany rok podatkowy, sporządzony na formularzu wg ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Obliczony w deklaracji podatek leśny należy wpłacać w terminie do: 15-go każdego miesiąca, a obliczony w deklaracji podatek rolny należy wpłacać w terminach: I rata – 15 marca; II rata – 15 maja; III rata – 15 września; IV rata – 15 listopada.
- PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
- grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą
- grunty zabudowane i zurbanizowane oznaczone w ewidencji gruntów symbolami: B, Ba, Bi, Bp, B
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od podatku zwolnione są m. in. grunty stanowiące nieużytki oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ( z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej).
Na podstawie Uchwały Nr XIX/127/2004 Rady Gminy Lubenia z opodatkowania zwolnione są również drogi oznaczone w ewidencji gruntów symbolem dr.
- PODATEK ROLNY
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na ich powierzchnię.
Liczbę hektarów przeliczeniowych ustala się na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego ( gmina Lubenia jest w III okręgu podatkowym).
Stawka podatku rolnego na 2025 rok wynoszą:
- dla gospodarstw rolnych ( tj. gruntów o łącznej powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy) - 215,85 złotych od 1 ha przeliczeniowego
- dla gruntów nie stanowiących gospodarstw rolnych ( tj. powierzchni mniejszej niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy ) – 431,70 złotych za 1 ha fizyczny.
Z podatku rolnego ustawowo zwolnione są użytki rolne klasy V, VI i VI oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych.
- PODATEK LEŚNY
Podstawę opodatkowania podatkiem leśnym stanowi powierzchnia lasu, wyrażona w hektarach, wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
Podatek leśny za 1 ha za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,22 m3 drewna, obliczoną wg średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
W 2025 roku stawka podatku leśnego wynosi 61,017 zł.
Materiały
Stawki podatku od nieruchomości na 2025 rok8-42-2024.pdf 0.09MB