W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Trakt Madziarski

zdjęcie widokowe widoczna część miejscowości Lubenia w tle zbocze z kościołem w tle widoczna szkoła w Lubeni zabudowania pola uprawne i zadrzewienia widoczny horyzont z przyległymi gminami

Jeden z najstarszych szlaków komunikacyjnych Podkarpacia, który już w czasach rzymskich (II – IV w.n.e.) przemierzały karawany kupieckie w kierunku nad Bałtyk.

Od średniowiecza aż do końca XIX wieku biegła tędy znana droga, łącząca Węgry z Polską (stąd nazwa „madziarska”). Na terenie gminy Lubenia wiodła od Straszydla przez Sołonkę oraz przysiółki lubeńskie Obręczną i Maternówkę do Babicy, a potem wzdłuż Wisłoka do Rzeszowa i dalej na Sandomierz. Przechodziły tym traktem hufce rycerskie królów Ludwika Węgierskiego i Władysława Jagiełły (XIV – XV w.), a także liczne zagony tatarskie (XIV – XVII w.)oraz wojska Siedmiogrodzkie Rakonego (XVIIw.) i oddziały wojsk szweckich w latach 1655 – 1656.
W I wojnie światowej (1914 – 1918) przemieszczały się tędy wojska austriackie i rosyjskie biorące udział w walkach o twierdzę Przemyśl i w bitwie pod Gorlicami. W ostatnich dwustu latach wędrowały tym szlakiem pielgrzymki do sanktuariów w Kalwarii Pacławskiej, Starej Wsi k/Brzozowa oraz Borku Starym.
Współcześnie trakt „madziarski” utracił swoje znaczenie komunikacyjne ze względu na niekorzystny teren (pagórki i strome wzniesienia), a zyskał turystycznie, stając się atrakcyjną trasa rowerową i widokową.

{"register":{"columns":[]}}