W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Straszydle

Założona na początku XV wieku jako osada wchodząca w skład włości królewskich Władysława Jagiełły. Później włączona do prywatnych włości rodów magnackich tzw. państwa tyczyńskiego. Nazwa wsi według ludowej tradycji „wzięła się” od licznych miejsc „w których straszyło”. Wieś wielokrotnie doznawała licznych najazdów i epidemii chorób zakaźnych.

W roku 1770 podczas epidemii cholery wymarła ponad połowa mieszkańców wsi. W tym czasie doszło w osadzie do dramatycznego zdarzenia, którego ofiarą padła młoda dziewczyna o nazwisku Warzybok. Miejscowi chłopi żywcem ją pogrzebali chcąc „odczynić czar pomoru”. Od II połowy XIX wieku wielu mieszkańców wsi wyjeżdżało za granicę, by szukać lepszego życia. Straszydlanie wędrowali za chlebem głównie do USA i do krajów Europy Zachodniej.

W czasie I i II wojny światowej mieszkańcy dali liczne świadectwa patriotyzmu stając się ostoją dla ruchu konspiracyjnego i narodowego.

Współcześnie wieś Straszydle to atrakcyjne miejsce dla turystów zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Do dziś wielu mieszkańców kultywuje dawne tradycje i obrzędy ludowe. To w Straszydlu powstał na początku lat 70-tych XX wieku pierwszy zespół folklorystyczny w gminie Lubenia „Straszydlanie”.

{"register":{"columns":[]}}