W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kapliczka "Dzwonek" w Siedliskach

Kapliczka "Dzwonek w Siedliskach"

Jednopoziomowa, obszerna kapliczka św. Jana Nepomucena, zwana potocznie „Dzwonkiem” zbudowana w II połowie XIX wieku swój obecny kształt i formę zawdzięcza wielokrotnym remontom i renowacjom, prowadzonym w latach 1918 – 2014. Stanęła w miejscu szczególnym, na wysokim i stromym prawobrzeżu Wisłoka, przy głównej drodze wytyczonej jeszcze w okresie średniowiecznym. Droga ta wiodła z Tyczyna przez Budziwój i Siedliska w kierunku Lubeni oraz Babicy, a stamtąd na południe – do Strzyżowa i Krosna. Tuż za kapliczką część traktu skręcała w stronę brodu na Wisłoku, dzięki czemu przez Zarzecze można było przedostać się na druga stronę rzeki. Wedle ludowej tradycji św. Jan Nepomucen jest patronem mostów i brodów, strzeże zasiewów i ludzi od powodzi, a także patronuje topielcom. Miejsce posadowienia kapliczki nie było więc przypadkowe.

W czasach I wojny światowej, w latach 1915 – 1916 poniżej kapliczki zbudowany został przez Austriaków most drewniany rękami jeńców rosyjskich, wziętych do niewoli w czasie walk o panowanie w Karpatach i twierdzę Przemyśl. Uległ on zniszczeniu podczas powodzi w 1934 r. i od tej pory na drugi brzeg mieszkańcy Siedlisk przedostawali się łodzią obsługiwaną przez Wincentego i Zygmunta Ciosów, aż do chwili zbudowania nowego mostu w 1950r. Na wieżyczce kapliczki zachowała się oryginalna sygnaturka (dzwonek), którą dawniej obwieszczano określone pory dnia: 6 rano, 12 w południe (Anioł Pański), 18 wieczorem oraz śmierć mieszkańca lub nadejście konduktu żałobnego. Czynności te wykonywali przez wiele lat członkowie rodziny Ciosów. Według  miejscowej tradycji, przed powstaniem kapliczki, stał w tym miejscu drewniany krzyż na mogile siedliskiego chłopa Wajdy, który został zabity przez służbę dworską na początku XIX wieku za bunt przeciw pańszczyźnie. Jego ciało przywiązano do uprzęży i rozerwane zostało przez konie.

Obecny wystrój i formę nadano kapliczce w 2014r. dzięki renowacji przeprowadzonej środkami UE (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007 – 2013) oraz budżetu Gminy Lubenia, przy zachowaniu pierwotnego kształtu, stylistyki i intencji pod nadzorem konserwatora zabytków. Kapliczka jest cennym zabytkiem ludowej architektury sakralnej oraz materialnym świadectwem dziejów wsi Siedliska i Gminy Lubenia oraz niegdysiejszej parafii lubeńskiej, którj częścią były zarówno Siedliska, jak i – leżące po drugiej stronie Wisłoka – Zarzecze. Pierwotnie rzeźba św. Jana Nepomucena wykonana z drewna, została skradziona przez grasujący na Podkarpaciu w latach 60-tych XX wieku gang złodziei dzieł sztuki ludowej
i sakralnej z Rzeszowa. W ten złodziejski proceder uwikłane były prominentne osoby z ówczesnej elity miasta. Rzeźba została najprawdopodobniej sprzedana i wywieziona za granicę. Obecna rzeźba św. Jana Nepomucena została wykonana przez Bronisława Wilka, mieszkańca Zarzecza. Kapliczka wpisana jest do Gminnego Rejestru Zabytków.

{"register":{"columns":[]}}