W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ewidencja Ludności i USC

Kontakt telefoniczny 17 8755 092

 

Wymiana dowodu osobistego

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • Kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Osoba na fotografii powinna patrzeć na wprost oraz mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
  • Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
  • Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 633 (szerokość x wysokość) pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB.
  1. Złożenie wniosku drogą elektroniczną
  • Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie do 12 roku życia można złożyć na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
  1. Opłaty
  • brak opłat
  1. Sposób i termin załatwienia sprawy
  • Wniosek należy złożyć osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu, w którym został złożony wniosek. Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
  1. Tryb odwoławczy
  • nie dotyczy
  1. Podstawa prawna
  • Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U.2021.816 t. j.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U.2021.1865)
  1. Uwagi
  • WAŻNE: Wniosek o wydanie dowodu osobistego, jak i jego odbiór wymaga osobistego stawiennictwa osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, ze względu na wymóg zamieszczenia odcisków palców w dowodzie osobistym i ich weryfikacji przy odbiorze.
  • Aby sprawdzić aktualny status dowodu osobistego należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i w zakładce "dowody osobiste" wpisując nr zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru.
  1. E-Dowód - najważniejsze informacje:
  • W warstwie graficznej nowego dowodu osobistego jest zamieszczany podpis każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia.
  • E-dowód to dowód osobisty z warstwa elektroniczną. Każdy dowód osobisty wydany od 4 marca 2019 r. jest e-dowodem i zawiera warstwę elektroniczną. Od 8 listopada 2021 roku w warstwie elektronicznej są zamieszczane odciski palców.
  • E-dowód ma nowy numer CAN, który służy do połączenia z warstwa elektroniczną dowodu.
  • Warstwa elektroniczna może zawierać 3 certyfikaty:
    • Certyfikat obecności – jest zamieszczany w każdym dowodzie osobistym. Nie wymaga kodu PIN. Służy do potwierdzenia swojej obecności w wybranych placówkach, urzędach i lotniskach. W przyszłości będzie można za jego pomocą potwierdzić obecność na przykład w placówkach służby zdrowia.
    • Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia – jest zamieszczany w dowodzie osoby, która ma pełna albo ograniczona zdolność do czynności prawnych w związku z czym jest zamieszczany również w dowodzie małoletnich, którzy ukończyli 13 rok życia. Wymaga aktywacji poprzez ustawienie 4-cyfrowego kodu PIN. Jest alternatywą do zalogowania się do profil zaufany.
    • Certyfikat podpisu osobistego - jest zamieszczany za zgodą przy złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. W imieniu osób niepełnoletnich taki wniosek składa rodzic. Certyfikat podpisu osobistego wymaga aktywacji poprzez ustawienie 6-cyfrowego kodu PIN przy odbiorze dowodu osobistego. Służy do podpisywania dokumentów drogą elektroniczną. Aby używać e-dowodu należy pobrać bezpłatną aplikacje „eDO App” na smartfon.
  • Kody PIN można ustalić w dowolnym urzędzie miasta lub gminy przy odbiorze dokumentu lub w dowolnym czasie po odbiorze.
  • Przy odbiorze dowodu osobistego odbierz kopertę z kodem PUK, który służy do odblokowania lub zmiany kodów PIN. Nie ma możliwości otrzymania drugiego kodu PUK. Można natomiast odblokować kody PIN bez kodu PUK w dowolnym urzędzie miasta lub gminy.
  • Kod PUK zabiera się do domu. Można go zostawić w urzędzie i odebrać, gdy będzie potrzebny.

Materiały

Wniosek o wydanie dowodu osobistego (AKTYWNY)
Wniosek​_o​_wydanie​_dowodu​_osobistego​_(AKTYWNY).pdf 0.58MB
Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego
Zgłoszenie​_utraty​_lub​_uszkodzenia​_dowodu​_osobistego.pdf 0.07MB
Zgloszenie pobytu stałego
Zgloszenie​_pobytu​_stałego.pdf 0.90MB
Zgłoszenie wymeldowania z pobytu stałego
Zgloszenie​_wymeldowania​_z​_pobytu​_stałego.pdf 0.22MB
Zgłoszenie pobytu czasowego
Zgłoszenie​_pobytu​_czasowego.pdf 1.09MB