W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wierzawice

Miejscowość ta powstały najpóźniej w drugiej połowie XIV wieku, lokowane przed 1390 rokiem. Wieś położona jest wzdłuż drogi na południowy – zachód Jarosław- Sandomierz i na północy, Leżajsk- Sieniawa. Poprzez wieś przepływa rzeka Błotnia. Wierzawice obecnie liczą ok. 3200 mieszkańców.

W 1390 roku w trakcie lokacji wioski uposażono parafię, która później została zlikwidowana. Następnie w 1611 roku w Wierzawicach zbudowano kościół filialny pw. św. Marii Magdaleny, który był obsługiwany przez Bożogrobców z Leżajska, lecz później został zniszczony. W latach 1981-1984 pomimo trudności ze strony władz państwowych, zbudowano murowany kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Klub Modelarski im. E. Kujana działa nieprzerwanie od 1 września 1983 roku założony przez zmarłego już Eugeniusza Kujana, a jego głównym polem działania jest szkolenie dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym. Klub w Wierzawicach posiada nowoczesny tor modelarski, na którym organizowane są zawody rangi Pucharu Świata, gromadzące dużą publiczność.

Od 1997 r. działa tu Ośrodek Jeździecki i Hipoterapii, który świadczy usługi w zakresie nauki jazdy konnej i hipoterapii. W ramach Ośrodka działa Klub Jeździecki „Equistro” specjalizujący się w uprawianiu dyscypliny jeździeckiej skoków przez przeszkody. Od 5 lat na terenie Ośrodka działa Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego skupiający w swych szeregach ponad 100 ułanów i krakusek oraz 50 koni. W pełni umundurowany i wyposażony podjął misję ocalenia od zapomnienia oraz podtrzymania ciągłości kawalerii polskiej. Jako jedyny w kraju na wzór czterdziestu pułków kawalerii II RP posiada własną orkiestrę kawaleryjską tzw. pluton trębaczy. Kultywuje tradycje kawaleryjskie w pełnym wymiarze z okresu międzywojennego od musztry konnej i pieszej, poczynając na manewrach i zawodach „Militari” kończąc. Bierze udział w oprawie Świąt Narodowych oraz Rocznic Państwowych.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice działa na rzecz lokalnego środowiska oraz podejmuje działania w zakresie wspierania wszechstronnego rozwoju wsi Wierzawice.

Ośrodek Kultury w Wierzawicach działa od 1991 roku. Obiekt zbudowano przy dużym wkładzie pracy społecznej mieszkańców Wierzawic. W budynku Ośrodka Kultury swoje siedziby mają: Biblioteka Publiczna, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Modeli latających na uwięzi im. Eugeniusza Kujana, Klub Sportowy LKS „San” Wierzawice. W latach 1991- 2007 przy Ośrodku Kultury funkcjonował Punkt Lekarski i Przedszkole. Przez kilka lat pomieszczenia Ośrodka Kultury wynajmowała Spółdzielnia Dębnianka i Firma Polhopfen. Przy Ośrodku Kultury prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Panie z KGW wniosły duży wkład pracy przy organizacji imprez, m.in. Dzień Seniora, Pożegnanie wakacji, Kapuściany jarmark, Dożynki gminne, Dożynki wiejskie, Piknik Rodzinny.
 
Zespół śpiewaczy „Wierzawianie” działa przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach, prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar pieśni ludowych, biesiadnych i obrzędowych. Źródłem repertuaru jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych, a także teksty pisane przez Jana Fimiarza. Zespół charakteryzuje zakorzenienie w tradycji, talenty śpiewacze, pracowitość i otwartość. Kapela ludowa wzięła udział w wielu przeglądach, festiwalach i konkursach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

W latach 1994- 2012 w Ośrodku Kultury działała Grupa Teatralna skupiająca pasjonatów kultury pod kierunkiem instruktora Danuty Danak, scenografię do przedstawień wykonywał Krzysztof Pęcak. Zespół wystawił następujące sztuki teatralne: Gość oczekiwany, Lekarza mimo woli, Posażną jedynaczkę, Na wymiarze, Żywot świętej Genowefy, Szewc Walenty, Żyd swatem, Żywy nieboszczyk, Babską politykę, Grzegorza Fafułę, komedię M. Bałuckiego-Ciepła wdówka. Zespół wielokrotnie wystawiał jasełka i widowiska pasyjne. Przy Ośrodku Kultury działa teatrzyk dziecięcy „Fantazyjki”, który corocznie w okresie Bożego Narodzenia przygotowuje Jasełka i premierę bajek na Powiatowe Harce Teatralne. W Ośrodku Kultury działa kółko plastyczne dla dzieci i młodzieży pod kierunkiem instruktora Krzysztofa Pęcaka.

{"register":{"columns":[]}}