W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rzuchów

W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa rzeszowskiego.  Sąsiaduje z miejscowościami Piskorowice, Wierzawice, Ożanna. Odnalezione dokumenty archiwalne wskazują, że Rzuchów lokowany był w 1390r. na prawie niemieckim. W roku w 1589 Rzuchów położony był w starostwie niegrodowym leżajskim, województwa ruskiego. 

W Rzuchowie w 1910r. znajdowała się szkoła podstawowa, nieobowiązkowa (miejsce -”Nad Potoczkiem”, obecny plac państwa Pilczaków). Była to mała szkoła, do której uczęszczało tylko 35 dzieci, reszta dzieci nigdzie nie pobierała nauki szkolnej.  W okresie międzywojennym w Rzuchowie uczyła jedna nauczycielka Anna Romańska, która przyjeżdżała z Leżajska i przeprawiała się promem przez rzekę San. W latach 30-ych było już 2 nauczycielki A. Romańska i Jadwiga Horoszko, do szkoły uczęszczało145 dzieci.

W Rzuchowie, oprócz szkoły, w tym czasie był murowany budynek świetlicy wiejskiej(miejsce-obecny stadion sportowy), w którym w okresie przedwojennym odprawiano mszę św. Po wojnie mieścił się tam sklep spożywczy, świetlica wiejska oraz kino „Dalia”.

 W roku 1938 w Rzuchowie zbudowano drugą drewnianą szkołę obok dzisiejszej Remizy strażackiej.  Przez krótki okres czasu w budynku funkcjonowała biblioteka szkolna. Obiekt ten wybudowano częściowo z funduszy składek wiejskich oraz z funduszy mieszkańców przebywających za granicą. W latach 90-ych budynek poddano rozbiórce. W latach 80-ych  powstał w Rzuchowie nowy obiekt (murowany), który stał się siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej i służył mieszkańcom jako świetlica wiejska. Nad remizą  nadbudowano piętro  i przez kilka lat funkcjonował tam punkt filialny Szkoły w Piskorowicach, której kierownikiem była Janina Borkowska.

Miejscowość Rzuchów leży nad rzeką San przez którą biegnie drogowy most stalowy, w ciągu drogi powiatowej Leżajsk-Sieniawa. Jest to pierwszy polski most typu extradosed (konstrukcja powstała wcześniej niż w innych krajach Europy, a nawet świata). W 1980 podczas wzmacniania zastosowano system linowo-rozporowy z niskimi pylonami nad podporami pośrednimi. Obok mostu znajduje się wodowskaz (posterunek IMiGW w Krakowie). Należy do jednych z najstarszych tego typu posterunków wodnych, założono go w 1873 roku. Długość mostu wynosi 230 m. Od czasu kiedy stan techniczny mostu się pogarszał  w 2014 roku wprowadzono ruch wahadłowy i zakaz wjazdu pojazdom powyżej 3,5 tony. 27 marca 2017 roku most został zamknięty i rozpoczęto rozbiórkę starego mostu, aby na jego miejscu zbudować nowy most z 6-metrową jezdnią i chodnikiem.  W sierpniu 2018 roku oficjalnie oddano most do użytku. Do lat 70. przeprawa na drugi brzeg rzeki odbywała się promem.

W Rzuchowie znajduje się niewielki cmentarz, na którym są pochowani zmarli w latach 1940-1946 . Powstał on dlatego, gdyż nie było  miejsca, na którym można było pochować zmarłych wyznania greckokatolickiego. Najbliższy cmentarz tego wyznania znajdował się w Ożannie, gdzie do roku 1940 byli pochowani również mieszkańcy Rzuchowa. Na cmentarzu pochowane  są osoby dorosłe oraz małe dzieci, które chorowały na nieuleczalną na tamte czasy chorobę tzw. koklusz. W latach 30. Rzuchów liczył 700 mieszkańców, a obecnie 283.

Jednostka OSP w Rzuchowie powstała w 1926 r. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Romana Szabata, który przyczynił się też do budowy pierwszej remizy. Przy wsparciu mieszkańców została zakupiona sikawka. Założyciela wsparła rodzina ofiarując materiały do budowy tego obiektu i działali w składzie drużyny wraz z prezesem Romanem Szabatem przez wiele lat. Po wojnie jednostka wznowiła działalność wykazując sprawność bojową podczas pożarów na miejscu jak też w innych miejscowościach. W ogromnym pożarze we wsi Przychojec wyróżnił się Michał Hajduczka, ówczesny prezes. Po otrzymaniu motopompy M200 w 1961r. na kurs został skierowany do Rzeszowa Paweł Keller, który mając uprawnienia został mechanikiem i gospodarzem, a tę funkcję pełnił do 2006r. W chwili obecnej strażacy na czele z prezesem Marianem Praconiem tworzą zespół, biorą udział w życiu wsi, służą i pracują społecznie realizując całokształt zadań statutowych.

Działalność KGW w Rzuchowie można podzielić na dwa okresy. Pierwszy ten z przed 1980 roku, drugi po 2007 roku. Początki działalności KGW w Rzuchowie sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Pierwszą przewodniczącą została Czesława Kozak, która wówczas kierowała pracami koła.  Pod koniec lat 80-tych działalność KGW została zawieszona. Nowy okres działalności przypadł na rok 2008, kiedy to z inicjatywy  pani Teresy Kokoszka reaktywowano Koło. Teresa Kokoszka została przewodniczącą, pracami kieruje do dzisiaj. Kobiety z KGW reprezentują Rzuchów na  imprezach organizowanych w gminie Leżajsk, a niekiedy też w gminach ościennych.

Od 2017r w budynku Remizy strażackiej mieści się filia Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Giedlarowej.  W ramach działalności organizowane są tu różnorakie zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbywają się imprezy rocznicowe, patriotyczne, okolicznościowe. W okresie wakacji i ferii organizowane są dla dzieci i młodzieży dodatkowe zajęcia, wycieczki piesze i rowerowe oraz wycieczki autokarowe. Oprócz zajęć stałych oferujemy możliwość skorzystania z gier zręcznościowych typu stół tenisa stołowego, multigra, piłkarzyki. W ośrodku prowadzona jest stała sekcja zajęć rytmiczno-tanecznych dla dzieci i młodzieży.

 

{"register":{"columns":[]}}