W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przychojec

Miejscowość  Przychojec od południa graniczy z Leżajskiem, od wschodu ze Starym Miastem, od północy z Łukową, a od zachodu z Jelną. Pierwotnie Przychojec był przysiółkiem Starego Miasta. Jako samodzielna wieś wydzielił się dopiero w XIX wieku. Wchodził w skład ordynacji łańcuckiej, klucza leżajskiego. Obecnie liczy ok. 950 mieszkańców.

Pierwszym miejscem kultu religijnego w Przychojcu była postawiona w początkach XX wieku kapliczka obok szkoły, najpierw drewniana a następnie murowana, w której umieszczono obraz Matki Bożej Leżajskiej. Po odzyskaniu niepodległości ówcześni patrioci z Przychojca na przyniesionym z okolic Kulna słupie granicznym zaborców umieścili kuty z żelaza krzyż i ustawili go w centrum wioski.

W latach 70-tych nastąpiła zmiana nazwy miejscowości i nadano jej nazwę Jodłówka. Zmieniona nazwa funkcjonowała kilka lat, po czym ponownie wrócono do starej nazwy Przychojec.

W 1979 roku w Radzie Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Rzeszowie został zarejestrowany Ludowy Zespół Sportowy w Przychojcu. Punktem kulminacyjnym w dotychczasowej jego historii był rok 2004 – na 25-lecie klubu ukoronowaniem „srebrnego” jubileuszu oraz spełnieniem ambicji i pragnień zawodników, działaczy oraz kibiców był m.in. awans drużyny do „A” klasy i rywalizacja z czołowymi zespołami z naszego okręgu; od tego momentu „Jodła” stała się rozpoznawalna na piłkarskiej mapie regionu.

Lata 80-te to wzmożone działania, zmierzające do wybudowania na miejscu świątyni. W 1986 r. rozpoczęto budowę kościoła. Kamień węgielny został poświęcony i wmurowany przez bp. Ignacego Tokarczuka 6 czerwca 1987 r.  Od stycznia 2012 r., Przychojec stał się parafią pw. Dobrego Pasterza, do której przyłączono Łukową.

Początki oświaty
Opierając się na informacjach zawartych w kronice szkolnej   i wiadomościach zebranych od mieszkańców naszej wsi, pierwsza klasa szkoły w Przychojcu została zorganizowana już w roku 1898. Nauka odbywała się w prywatnych budynkach na „Wale”. W 1906 roku został wybudowany murowany budynek z jedną salą do nauki i jednym pomieszczeniem na mieszkanie dla nauczyciela.

W szkole przyjmowano gości: posła na Sejm Rzeczypospolitej Ignacego Półćwiartka, Marszałka Sejmu Józefa Zycha, generała  Kazimierza Madeja, generała  Stanisława Stańko, Ministra Kultury Stanisława Błońskiego. W zamian uczniowie byli gośćmi Parlamentu i Ministerstwa Obrony Narodowej.

W sierpniu 1998r. zostaje oddana do użytku nowa część dydaktyczno – socjalna, a tym samym warunki edukacyjne ulegają poprawie. Uczniowie osiągają liczne sukcesy. Od 2015 do chwili obecnej stanowisko dyrektora zajmuje Janusz Pajączek.

W Przychojcu prężnie działa także Koło Gospodyń Wiejskich, które, według kroniki Szkoły Podstawowej w Przychojcu zostało założone w 1946 r. KGW po kilku latach jednak  zawiesza swoją działalność.

W 1956 roku rozwijają się kółka rolnicze i obejmują patronat nad kołami gospodyń. W Przychojcu także powstaje na nowo KGW, a przewodniczącą zostaje  Maria Berestka, która przez ponad 20 lat mocno angażuje się w życie wsi i sprawy koła. Po 10 latach spółdzielnie i kółka rolnicze przestają działać, a tym samym koło gospodyń ponownie zawiesza działalność.

W roku 2000 działalność Koła jest reaktywowana, a jego przewodniczącą zostaje Czesława Zawadzka. Od 2003 roku przewodnictwo nad Kołem objęła Cecylia Muskus i prowadzi je do chwili obecnej. Koło specjalizuje się w kultywowaniu tradycji ludowych. Organizuje „Dzień Seniora”, „Święto Kwitnącej Lipy”, wykonuje palmę do kościoła oraz stroje dla straży grobowej, tzw. Turków. KGW chętnie aktywnie uczestniczy w imprezach na terenie gminy takich jak „Włościańskie Jadło”, „Jarmark Kapuściany”, „Święto pieczonego ziemniaka”. Organizuje także dożynki wiejskie i z wieńcem uczestniczy w Dożynkach Gminnych.

Koło liczy 20 członków, w tym 8 osób należy do zespołu śpiewaczego „Kalina”. Repertuar zespołu obejmuje dawne piosenki ludowe. „Kalina” uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych we wsi Przychojec oraz wyjeżdża na imprezy w okolicy.

 

W Przychojcu na rzecz lokalnej społeczności działa także Ochotnicza Straż Pożarna. Jak z relacji świadków wynika, powstanie OSP miało miejsce na przełomie XIX i XX wieku a strażacy w 1902 nabyli już sikawkę ręczną skrzyniową, której resztki zachowały się do naszych czasów.

Przez ponad pół wieku Straż Ogniowa w Przychojcu nie dorobiła się swojej siedziby, a sprzęt pożarniczy prze­chowywany był u gospodarzy, którzy w razie pożaru dostarczali także konie do przewozu sikawki i sprzętu pożarniczego oraz strażaków na miejsce pożaru czy też innego zagrożenia. W 1978 roku OSP otrzymała budynek po byłym magazynie nawozów. Nowo pozyskany budynek został odpowiednio zaadoptowany na potrzeby straży.

W 2002 roku jednostka OSP w Przychojcu obchodziła swój jubileusz 100-lecia powstania i działania. Na Uroczystym Apelu został przekazany sztandar jednostce OSP w Przychojcu i odznaczono go jednocześnie „Złotym Meda­lem”.

W 2004 roku w jednostce odbyły się uroczystości związane z obchodami Gminnego Dnia Strażaka, podczas których nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego samochodu gaśniczego dla jednostki OSP w Przychojcu. Było to niezwykłe wydarzenie w istnieniu i funkcjonowaniu jednostki OSP w Przychojcu. Nastąpiła wymiana starego zużytego, mocno wyeksploatowanego samochodu marki Żuk na nowoczesny i nowy samochód gaśniczy Marki Ford Transit o oznaczeniu GLM8. Od 2011 i 2012 roku nastąpiła pewna zmiana w funkcjonowaniu jednostki OSP, która trwa do dzisiaj i jest prowadzona systematyczne.

W roku 2016 odbyła się kampania Zebrań Sprawozdawczo-Wyborczych, upłynęła 5-cioletnia kadencja zarządu i OSP wybrało nowych przedstawicieli zarządu OSP – na jego czele stanął Rafał Słotwiński. Ostatnie lata to wzmożona aktywność mieszkańców oraz organizacji społecznych, która zaowocowała pozyskiwaniem środków finansowych na różnego rodzaju inwestycje oraz inicjatywy społeczne. Strażacy wraz z mieszkańcami wsi zawiązali współpracę i stworzyli Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Przychojec na lata 2016-2020.

Znaczące zmiany daje się szczególnie zaobserwować na terenach położonych w centrum wsi.  Najbliższe lata to czekająca mieszkańców oraz organizacje społeczne dalsza wytężona praca na rzecz miejscowości. Nauczeni dotychczasowym doświadczeniem w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy zewnętrznych – unijnych oraz ministerialnych – z pewnością będą aplikować o dalsze środki, które przysłużą się lokalnej społeczności.

 

Materiały

Przychojec.pl

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}