W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Piskorowice

Nie znamy dokładnej daty powstania wsi Piskorowice, ani pierwotnej lokalizacji miejscowości. Możemy przypuszczać, że Piskorowice istniały już w czasach panowania Rusi, czyli przed przyłączeniem ziemi Przemyskiej do Korony w 1340 r. przez króla Kazimiera Wielkiego. Na pewno atrakcją będzie rzeka San, która płynie wzdłuż miejscowości, może ona być doskonałym miejscem dla wędkarzy.

Dzisiejsze Piskorowice to wieś licząca ponad 1300 mieszkańców.

Ośrodek Kultury i Biblioteka –  to dawna plebania grekokatolicka. Budynek został wzniesiony w 1842 r. Po wojnie plebanię zajęły Siostry Służebniczki NMP; prowadziły gospodarstwo, leczyły chorych, kierowały chórem kościelnym. W 1966 r. władze powiatowe w Leżajsku zdecydowały o usunięciu sióstr i przejęciu budynku na siedzibę Gromadzkiej Rady Narodowej w Piskorowicach. Równocześnie przeniesiono tu Bibliotekę, która rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 1961 roku. Od 1975 r. Dom Kultury został podporządkowany Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Giedlarowej. W latach 1973-76 trwa rozbudowa szkoły, więc w OK mieściły się dwie sale lekcyjne. W lipcu 2013 r. rozpoczęto przebudowę budynku OK. Prace remontowe zakończono w listopadzie, uroczyste przekazanie zmodernizowanego Ośrodka Kultury odbyło się 6 lutego 2014 r. Działają przy nim zespoły i grupy artystyczne, odbywają się także różnorodne uroczystości i zajęcia.

Kaplica Św. Jana Ewangelisty - Przy drodze głównej, naprzeciw szkoły w Piskorowicach znajdują się ruiny cerkwi. W 2014 roku na ruinach powstała Kaplica pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty, której uroczyste poświęcenie nastąpiło 3 października 2015 r. Cerkiew w Piskorowicach pw. Iwana Bohosłowa była obrządku grekokatolickiego, wzniesiono ją w 1842 r. Spalenia wsi 5/6 października 1945 r. dokonała UPA,. nad ranem 6 października zaczęła palić się cerkiew, spłonął dach i wnętrze budowli. Mieszkańcy chcieli zachować budynek, niestety w latach 60-tych decyzją Powiatu Leżajsk rozpoczęto burzenie cerkwi, którą całkowicie zniszczono.

Zespół Szkół - Początki szkoły w Piskorowicach sięgają czasów austriackich roku 1789. Szkoła parafialna istniała tu od 1810 r. 24 maja 1874 r. Rada szkolna krajowa podjęła decyzję o przekształceniu szkoły parafialnej w szkołę publiczną. W 1876 r. nastąpiło wzniesienie parterowego, murowanego budynku. Od 1930 roku szkoła była 3-klasowa, z upływem czasu przekształcona w 4 - klasową, a później 6-klasową. Na budynku szkoły umieszczona jest tablica upamiętniająca noc 17/18 kwietnia 1945 r. kiedy to doszło do masowego mordu mieszkańców Piskorowic w budynku szkoły, w którym wymordowano 160-180 ludzi.

Dąb Pamięci - Na skwerze przy Ośrodku Zdrowia w Piskorowicach rośnie „DĄB KATYŃSKI” upamiętniający majora Macieja Rudnickiego zamordowanego przez NKWD w Charkowie w 1940 r. Obok Dębu stoi obelisk z pamiątkową tablicą odsłoniętą 7 października 2009 r., w 109 rocznicę Jego urodzin. Maciej Rudnicki urodził się w Olchowcu. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Ożenił się z mieszkanką Piskorowic – Klementyną Szczekot. Podczas walk z Sowietami został ranny, a później wzięty do niewoli w Starobielsku. W kwietniu 1943 r. okazało się, że zginął w Katyniu. Opiekę nad „Dębem” objęli uczniowie Zespołu Szkół. Pod „Dębem” odbywają się co roku uroczystości patriotyczne, akademie i składanie wieńców w hołdzie ofiarom zbrodni.

Stara plebania rzymskokatolicka – Została wybudowana około 1930 r. wraz z nieistniejącym już kościołem.

Kościół - jest pod wezwaniem Karola Boromeusza. W 1980 r. rusza budowa nowego kościoła pod koniec 1981 r. kościół doprowadzono do stanu surowego wraz z pokryciem dachowym. Pod koniec roku 1982 kościół został poświęcony przez Ordynariusza Bpa Ignacego Tokarczuka.

Cmentarz - jest pozostałością starego cmentarza grekokatolickiego przejętego przez parafię. Spoczywają na nim mieszańcy Piskorowic obrządku grekokatolickiego i rzymskokatolickiego, są też mogiły żołnierzy walczących w pierwszej i drugiej wojnie światowej.

Dom Pomocy Społecznej w Mołyniach – Powołany zarządzeniem wojewody rzeszowskiego w 1982 r. Mieści się w Pałacu Myśliwskim Zamoyskich. Przez pewien czas dzierżawcą był nawet książę Leon Sapieha. Pałac zachował swoje oryginalne zabudowania.

Szkoła w Chałupkach - Chałupki Piskorowickie miały swoją szkołę, która mieściła się w budynku drewnianym na tzw. Stojankach, dzieci uczyły się w niej od 1909 r. W szkole uczono w języku polskim i ukraińskim. W czasie okupacji niemieckiej szkoła w Chałupkach została przekształcona w ukraińską. W 1980 roku zlikwidowano filie w Chałupkach, dzieci zaczęły uczęszczać do szkoły w Piskorowicach.

Ochotnicza Straż Pożarna w Piskorowicach - Powstanie OSP w Piskorowicach to 1927 r. Dla potrzeb Straży przeznaczono drewnianą szopę, w której przechowywano sprzęt gaśniczy. Obok remizy znajdował się gong służący do powiadomienia o pożarze. W 1958 r. podjęto decyzję o budowie Remizy Strażackiej, której budowa z przerwami trwała w latach 1966-1968 r. Nowy budynek spełniał nie tylko funkcje straży, ale również mieściły się tam sale lekcyjne podczas rozbudowy szkoły. Strażacy w 1980 r. otrzymują nowy wóz marki Żuk. W 2004 r. powstała sekcja żeńska OSP Piskorowice. 11 maja 2014 roku obok Remizy Strażackiej posadzono „Dąb Wolności”. W roku 2018 jednostka staraniem władz samorządowych wzbogaciła się o nowy wóz marki Peugeot.

Koło Gospodyń Wiejskich w Piskorowicach - Nie można określić dokładnej daty powstania KGW w Piskorowicach. Wiemy, że w latach 60-tych XX w. takie koło działało pod patronatem Kółka Rolniczego. Szczególnym celem było podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego regionu i integracja kobiet wiejskich. Była to szkoła doświadczenia, praktyki, tradycji, pielęgnowania dorobku kulturowego. Bardzo chętnie pomagają sobie wzajemnie dzieląc się doświadczeniami, biorąc czynny udział w życiu wsi. Działają społecznie i pielęgnują tradycje ludowe przekazując je młodszym pokoleniom i integrują środowisko.

Zespół Śpiewaczy „Piskorowiczanki” działa przy KGW w Piskorowicach, powstał w 2014 r. przy okazji obchodów 600-lecia Piskorowic.

{"register":{"columns":[]}}