W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gwizdów-Biedaczów

Wieś liczy obecnie 1410 mieszkańców, na jej terenie funkcjonuje wiele organizacji społecznych takich jak: LKS "Orzeł", Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ośrodek Kultury. W sołectwie funkcjonują m.in.: Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego, Kościół Parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia oraz punkt lekarski a także nieliczne prywatne zakłady usługowe.

Obszar ten obfituje w ciekawe przyrodniczo miejsca - to tutaj na "Podkudłaczu" znajduje się rezerwat bobrów, tu też istnieje gospodarstwo łowieckie przy Dworze Szlacheckim "Ostoja", gdzie można zobaczyć żyjące na wydzielonym obszarze na wolności dziki, daniele i sarny. Teren obfituje w lasy pełne jagód, grzybów i różnorakiej leśnej zwierzyny. Oferta ta przyciąga wielu turystów z różnych stron kraju i zagranicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Biedaczowie to najlepsza tego typu jednostka na terenie Gminy Leżajsk, co potwierdziła trzykrotnym zdobyciem pierwszego miejsca w corocznych gminnych zawodach strażackich. W 2018 roku staraniem Wójta Gminy Leżajsk oraz Zarządu OSP jednostka wzbogaciła się o nowy samochód gaśniczy IVECO. Oprócz udziału w akcjach gaśniczych strażacy chętnie służą pomocą w utrzymaniu bezpieczeństwa podczas dużych imprez organizowanych na terenie wsi. Obecnie funkcję Komendanta pełni Tadeusz Matuszek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Biedaczowie powstało w 2008 roku - jego przewodniczącą jest Agata Więcław. Panie uczestniczą w rożnego rodzaju wydarzeniach organizowanych na terenie Gminy Leżajsk takich jak "Włościańskie jadło", Święto pieczonego ziemniaka" czy "Jarmark kapuściany". Oprócz tego organizują imprezę "Na jagody" oraz "Grzybobranie", które odbywają się w okresie letnim na Biedaczowie. W ciągu całego roku KGW bierze udział w organizowaniu różnorakich warsztatów wielkanocnych, jesiennych, bożonarodzeniowych, podczas których wykonywane są tradycyjne ozdoby i dekoracje związane z obchodzeniem dorocznych świąt. Panie z Koła wykonują również piękne żniwne wieńce na Dożynki Gminne.

W Ośrodku Kultury w Biedaczowie działają artystyczne zespoły amatorskie: Zespół Śpiewaczy "Olszynka", Dziecięcy Teatrzyk Lalki i Aktora "Tere-Fere" oraz Teatr plenerowy "Imaginacja". Ponadto funkcjonuje tutaj prywatna szkoła muzyczna ucząca dzieci gry na pianinie i gitarze. Zespół śpiewaczy legitymuje się dwudziestoletnim stażem istnienia i został założony przez Agnieszkę Niemiec - instruktora tutejszego Ośrodka Kultury. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty; oprócz piosenek ludowych, pieśni biesiadnych śpiewają również pieśni Maryjne, kolędy i pastorałki oraz prezentują widowiska kolędnicze. Ściśle współpracują ze Szkołą Podstawową prezentując dzieciom cykl edukacji kulturalnej ph. "Dzień kultury ludowej", podczas którego ukazywane są dzieciom dawne obyczaje i życie polskiej wsi. Zespół na przestrzeni lat zdobył wiele wyróżnień i nagród.

W okresie wielkanocnym na terenie sołectwa od ponad 45 lat kultywowana jest piękna tradycja tworzenia Straży Grobowej (tzw. Turków). Mężczyźni tworzący zastęp przywdziewają wtedy ozdobne mundury, ćwiczą układy paradne i pełnią wartę przy Grobie Pańskim.

Teatr Plenerowy "Imaginacja"- założony w 2016r . przez Agnieszkę Niemiec, powstał w wyniku realizacji programu "Zapobieganie patologiom wśród dzieci i młodzieży w Gminie Leżajsk", który to program Ośrodek Kultury realizuje z miejscową Parafią. Grupa teatralna liczy około 30 osób. W ramach tego teatru działa zespół tańca dawnego pod kierunkiem choreografa Jolanty Ciryt. Teatr zorganizował już trzy premiery: "Legenda o smoku wawelskim"', "Jak to ze lnem było" i "Flet zaczarowany". Założeniem teatru jest prezentowanie dzieciom jak i dorosłym dawnych, zapomnianych legend i bajek

Dziecięcy Teatrzyk Lalki i Aktora "Tere-Fere" założony także przez Agnieszkę Niemiec cieszy się również dwudziestoletnim stażem. Skupia w swoich szeregach dzieci, które bawiąc się w teatr spędzają w sposób kreatywny swój wolny czas. Specyfika tego teatrzyku polega na tym, że oprócz aktorów żywego planu w spektaklach grają również lalki teatralne, które w Podkarpackim Przeglądzie Lalek Teatralnych "Kukły" zdobyły wiele wyróżnień i główne nagrody. Lalki do spektakli wykonuje Agnieszka Niemiec - instruktor i opiekun grupy teatralnej. W swoim repertuarze "Tere-Fere" posiada bajki dla dzieci, które prezentuje najmłodszym w szkołach i przedszkolach.

{"register":{"columns":[]}}