W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Giedlarowa

Giedlarowa jest jedną z największych miejscowości gminy Leżajsk. Liczy blisko 3 tysiące hektarów i zamieszkuje ją ponad  4 tysiące mieszkańców. Ulokowana została na prawie niemieckim w 1409 r. przez pierwszego sołtysa Mikołaja Giedlara, nad dwiema rzekami: Radejówką i Błotnią

Od 1439 roku Giedlarowa jest samodzielną parafią. Początkowo miejscem modlitw mieszkańców wsi był mały drewniany kościółek, który niestety został strawiony przez ogień. Kolejny, już murowany, ze względu na słabą konstrukcję również nie przetrwał próby czasu. Obecny, w stylu neogotyckim, został wybudowany w latach 1909 – 1912.

Z historii domniemywać możemy, iż w najdawniejszych czasach ośrodkiem życia kulturalnego był właśnie kościół, dbający o wartości moralne, a także narodowo – patriotyczne. Pierwsze wzmianki na ten temat odnaleźć możemy w kronice szkolnej, prowadzonej od początku powstania szkoły, czyli od końca XIX wieku. Po II wojnie światowej wraz z rozwojem wsi odczuwalny stał się brak instytucji kulturalnej, gdzie można by było znaleźć rozrywkę i spełniać zamiłowania artystyczne. Po wybudowaniu nowej, pięknej szkoły podjęto decyzję o budowie Wiejskiego Domu Kultury. Obiekt ten, w którym siedzibę znalazła również Gminna Biblioteka Publiczna, oddano do użytku społeczeństwa w 1964 roku. Wraz ze zmianami administracyjnymi gminy instytucja ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, by w ostatecznym kształcie pod nazwą Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk funkcjonować do dziś pod kierownictwem dyrektora Marka Krauza.

Przez ponad 50 lat istnienia Ośrodka Kultury w Giedlarowej powołano do działalności  dziesiątki zespołów artystycznych, kół i grup zainteresowań niemal ze wszystkich dziedzin artystycznych: tanecznych, wokalnych, muzycznych, teatralnych, plastycznych i innych.

Zespołem, który przyniósł najwięcej splendoru, zarówno Gminnemu Ośrodkowi Kultury, jak i całej Gminie Leżajsk jest  Zespół Folklorystyczny FOLUSZ z Giedlarowej. Utworzony w 1995 roku z inicjatywy wieloletniej instruktorki GOK Małgorzaty Kuli, przy muzycznym wsparciu  Stanisława Osipa i ogromnym zaangażowaniu społecznych krzewicieli kultury ludowej rozsławił wieś leżajską na całą Polskę, a nawet poza jej granice. Zespół, ze swoim bogatym repertuarem: widowiskami kolędniczymi, widowiskiem „Wieńcowiny”,  „Giedlarowskie wesele”, „Na odpust do Leżajskiej Pani”, „Wielgo sobota w Giedlarowej”, „Schadzka” i wiele innych, bierze czynny udział w przeglądach i konkursach, zarówno wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych - zdobywając prestiżowe nagrody. Zespół „Folusz” jest Laureatem Nagrody Powiatu Leżajskiego i Nagrody Marszałka Woj. Podkarpackiego. Ponadto w 2016 roku Zespołowi Folklorystycznemu „Folusz” z Giedlarowej przyznano zaszczytną Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. By móc w pełni realizować się w grupie folklorystycznej ludzie zespołu w 2000 roku utworzyli Stowarzyszenie Miłośników Folkloru Wsi Leżajskiej. W ten sposób pozyskują  fundusze na swoją twórczą  działalność, na organizowanie imprez ludowych,  na dokumentowanie  / wydawnictwa/, na zakup ludowych strojów, itp.  Obecnie pracę z zespołem kontynuuje Jadwiga Kula, choreograf i reżyser.

Kolejną grupą zrzeszającą mieszkańców Giedlarowej jest działające nieprzerwanie od 60 lat Koło Gospodyń Wiejskich. Wieloletnią przewodniczącą koła była Władysława Wojtaś, która dzieląc się doświadczeniami gospodyni domowej skupia wokół siebie wiele kobiet – zarówno doświadczonych pań jak i młodzież. Aktualnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Giedlarowej jest Alicja Rozlazły.  Koło prezentuje swoje umiejętności podczas wielu imprez kulturalnych organizowanych przez GOK. Smaków giedlarowskich pierogów czy gołąbków zakosztowali nie tylko mieszkańcy gminy, ale również nasi sąsiedzi z Ukrainy, Słowacji, a nawet Stanów Zjednoczonych.

W 2017 roku zawiązało się Stowarzyszenie „Zrzeszenie Pasjonatów Kultury Gminy Leżajsk”, które bardzo aktywnie pozyskuje środki unijne na rozwój i upowszechnianie kultury na terenie gminy Leżajsk. Dba także, przy wsparciu władz lokalnych, o rozwój infrastruktury i wyposażenie zespołów ludowych.

Bardzo ważna dla wsi jest działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwszym komendantem i założycielem był Michał Kuczek. Pełnił on swoją funkcje od 1911 roku, czyli od założenia OSP, aż do wybuchu I wojny światowej. Miejscowa jednostka straży przez cały okres istnienia brała czynny udział w akcjach społecznych. Pomagali przy budowie szkoły, ośrodka zdrowia, apteki i oczywiście domu kultury. Jest to jedna z aktywniejszych jednostek strażackich w Gminie Leżajsk.

Na terenie Giedlarowej znajduje się piękny Zespół Szkół z profesjonalną bazą dydaktyczną i sportową, który dba o edukację dzieci i młodzieży.

W oparciu o te grupy i instytucje, wzajemnie ze sobą współpracujące, organizuje się imprezy lokalne, jak również te o zasięgu wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim.

{"register":{"columns":[]}}