W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dębno

Dębno to malowniczo położona wieś na szerokiej nizinie w miejscu ujścia Wisłoku do Sanu. W jej krajobrazie dominują pola uprawne, łąki i pastwiska. Obecnie Dębno liczy 1384 mieszkańców.

W okresie przedwojennym w 85% ludności stanowiła ludność ruska, która zamieszkiwała te tereny od kilku stuleci. Po utworzeniu Republiki Ukraińskiej znaczna część ludności przeniosła się na tereny byłego ZSRR. Na jej miejsce osiedliła się ludność polska. Obok napływowej ludności ze wschodu, 15% to byli przybysze z Grodziska Dolnego i Górnego. Dziwnie aklimatyzowali się mieszkańcy powojennego Dębna. Jednak po kilkunastu latach poczuli się pełnoprawnymi gospodarzami swej wioski, gdyż tu znaleźli swój nowy dom. Właśnie ta ludność może poszczycić się wieloma osiągnięciami, które są godne do naśladowania.

Dębno było jedną z pierwszych miejscowości powiatu leżajskiego, na terenie której powstała w 1949 roku Rolnicza Spółdzielnia „Jutrzenka”; obecnie jest to Rolniczo – Wytwórczy Kombinat Spółdzielczy im. Antoniego Paśki posiadający 730 ha ziemi. Powstanie RSP przyczyniło się do tego, że właśnie Dębno było jedną z pierwszych zelektryfikowanych wsi w powiecie leżajskim.

Powojenny wyż demograficzny wskazywał, że niezbędne będzie wybudowanie nowej dużej szkoły. W 1963 roku powołano Komitet Budowy Szkoły i rozpoczęto budowę. Mieszkańcy bardzo aktywnie włączyli się do prac, a wiele robót wykonano społecznie. Szkołę budowali uczniowie Szkoły Rzemiosł Budowlanych z Jarosławia. Uroczyste otwarcie nowej szkoły nastąpiło 29 sierpnia 1965 roku, a jej dyrektorem został Jan Worek. W roku 1976 szkoła ta otrzymała sztandar i imię Marii Konopnickiej. W  2006 r. urzędujące władze Gminy chciały, aby dzieci z miejscowości uczęszczały do gimnazjum w Wierzawicach. W tym też  czasie z inicjatywy rodziców przy Zespole Szkół w Dębnie odbyło się spotkanie mieszkańców wsi, podczas którego padła propozycja powołania instytucji prawnej, która mogłaby powołać szkołę społeczną. Spotkanie to przekształciło się w zebranie założycielskie Stowarzyszenia i już w miesiącu sierpniu dokonano rejestracji nowego organu pod nazwą Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno. Prezesem Stowarzyszenia został Kazimierz Krawiec. Po uzyskaniu osobowości prawnej Stowarzyszenie uzyskuje dokumenty i powołuje Niepubliczne Gimnazjum, do którego uczęszczała młodzież z Dębna i innych miejscowości. W 2010 roku Stowarzyszenie buduje pomnik Edmunda Bojanowskiego, który jest patronem Niepublicznego Gimnazjum.

Stowarzyszenie bardzo aktywnie działa na terenie miejscowości, pisze dużo projektów, pozyskuje środki finansowe, między innymi odremontowano stary cmentarz, zbudowano plac zabaw dla dzieci; pozyskuje także pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży i wiele innych ciekawych inicjatyw.

W budynku szkoły mieści się Filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Biblioteka, współpracuje ze Szkołą i  Ośrodkiem Kultury. W 1954 roku  przy Spółdzielni Produkcyjnej powstaje pierwsza organizacja kobieca. Ożywioną działalność Koło Gospodyń Wiejskich rozpoczęło od 1962 roku i od tego czasu posiada dokumentację swej działalności. Od 1965 r. organizacja prężnie się rozwija dzięki pracy miejscowych nauczycielek, a obowiązki przewodniczącej przejęła Zofia Worek. Po jej śmierci aktywność zmalała. Dopiero w 2003 roku koło reaktywowało swoją działalność  i powołano nowy Zarząd. Dzięki życzliwości strażaków,  Koło znalazło swoją siedzibę w pomieszczeniach Domu Strażaka, w którym prowadziło swoją działalność wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną. Strażacy bardzo aktywnie pracują na rzecz miejscowości i nie tylko. W 2018 roku otrzymali nowy samochód bojowy. Organizacje te ściśle współpracują ze sobą. Członkinie Koła bardzo aktywnie pracowały przy  uporządkowaniu i zagospodarowaniu kuchni i świetlicy w tym budynku. KGW prezentowało  tradycyjne potrawy naszego regionu, organizowało też zabawy taneczne, a dochód z tych zabaw przeznaczyło na wyposażenie kuchni, z której mieszkańcy Dębna obecnie korzystają na organizowanie różnych imprez. Przy Kole powstał Zespół Śpiewaczy „Dębnianie”, który bierze  udział w imprezach regionalnych.

W 2009 roku część budynku przekazano do Gminnego Ośrodka Kultury i utworzono filię GOK w Dębnie. W latach 2011 – 2012  budynek częściowo odremontowano, ułożono kostkę wokół budynku, a w roku 2015 wykonano nowy dach. Została także odnowiona elewacja zewnętrzna budynku, pomalowano pomieszczenia wewnątrz i zainstalowano klimatyzację. W Ośrodku działalność prowadzi: Zespół Śpiewaczy „Dębnianie”, Zespół Wokalny Cantilenae, Zespół Gitarowy Canta-Rhei, Dziecięcy zespół taneczny „Tańczące Trampki”, Teatrzyk Dziecięcy „Przyjaciele z Baśni”.

{"register":{"columns":[]}}